Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Ukraiński kontrakt Airbusa. 55 śmigłowców za ponad pół miliarda euro

fot. Airbus Helicopters
fot. Airbus Helicopters

Koncern Airbus Helicopters poinformował o podpisaniu w Kijowie umowy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, obejmującej zakup przez Ukrainę 55 śmigłowców za łączną kwotę przekraczającą 558 mln euro. Są to maszyny przeznaczone do misji poszukiwawczo-ratowniczych SAR, ratownictwa medycznego, czy misji reagowania kryzysowego.

Sam kontrakt przewiduje też utworzenie lokalnego centrum szkoleniowo-logistycznego. Przypomnijmy, że jest to efekt podpisania międzyrządowej umowy pomiędzy Francją a Ukrainą, zaś obecna umowa została podpisana w Kijowie 14 lipca w obecności Arsena Avakova, ministra spraw wewnętrznych Ukrainy oraz Bruno Evena, prezesa Airbus Helicopters. Do porozumienia doszło już 29 maja w Paryżu, które wówczas określono jako „wsparcie w tworzeniu jednolitego bezpieczeństwa lotniczego i ochrony ludności na Ukrainie”. Porozumienie zostało ratyfikowany przez ukraiński parlament 7 czerwca 2018 roku.

Czytaj też: Ukraina: Parlament zatwierdził zakup 55 francuskich śmigłowców

Wśród 55 dostarczonych maszyn znajdzie się 21 ciężkich H225 Super Puma, 10 lekkich dwusilnikowych H145 oraz 24 H125 Écureuil. Cena pojedynczej maszyny Super Puma dla Ukrainy to 15,6 mln euro, Écureuil kosztuje 4,9 mln euro, a H145 11,01 mln euro. Daje to łączną wartość 399,3 mln euro. Pozostałe 159 mln euro to serwis, wsparcie eksploatacji i szkolenie personelu naziemnego oraz załóg. Pierwsze helikoptery H225 będą lądować w Kijowie przed końcem 2018 roku.

Jak pisaliśmy na łamach InfoSecurity24.pl, 24 najlżejsze śmigłowce H125 trafią do Straży Granicznej, ciężkie H225 przeznaczone są dla Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz Gwardii Narodowej. Natomiast użytkownikiem H145 będzie najprawdopodobniej Policja Państwowa, chociaż część z maszyn może również zostać dostarczonych w wersji sanitarnej do odpowiednich służb ratowniczych podległych Państwowej Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Czytaj też: Francuskie śmigłowce dla MSW Ukrainy. Początek krajowego programu śmigłowcowego?

Jeszcze w bieżącym roku mają zostać dostarczone cztery używane śmigłowce H225 Super Puma, które wcześniej przejdą remont główny i modyfikacje do potrzeb Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w zakładach Airbus Helicopters. Będą to maszyny które pochodzą z firmy leasingowej Parilease, spółki zależnej BNP Paribas. Ich dotychczasowy użytkownik, firma CHC Helicopters, pozbyła się floty 20 maszyn po katastrofie swojej maszyny H225 u wybrzeży Norwegii w maju 2016 roku.

jr

Reklama

Komentarze (2)

  1. xd

    no i można raz jeszcze napisać inwestycja w \"demokracje\" zaczyna się zwracać a ci z motor sicza niech jadą do francji na zbiór winogron klasyczny scenariusz

  2. ffrftyjhyuju

    na śmigłowce mają a na własne T-84 nie . ktoś coś przehandlował tam

Reklama