Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Ucieczka z izraelskiego więzienia

Fot. Meesh/Flickr CC BY 2.0
Fot. Meesh/Flickr CC BY 2.0

Sześciu palestyńskich więźniów uciekło z pilnie strzeżonego więzienia Gilboa w Izraelu. Osadzeni uciekli przez wykopany w podłodze tunel. Palestyńczycy należeli do organizacji terrorystycznych.

Sześciu palestyńskich więźniów uciekło z niedzieli na poniedziałek z pilnie strzeżonego więzienia Gilboa w Izraelu, blisko granicy z Zachodnim Brzegiem. Więzienie jest przeznaczone dla Palestyńczyków skazanych lub podejrzanych o działalność antyizraelską i terrorystyczną. Z informacji przekazanych przez The Jerusalem Post wynika, że więźniowie należeli do organizacji terrorystycznych. Pięciu z nich należało do palestyńskiego skrzydła Islamskiego Dżihadu, a szósty do bojówki powiązanej z partią Fatah. Czterech uciekinierów zostało skazanych za przestępstwa terrorystyczne i odbywało wyroki dożywocia, a w przypadku pozostałej dwójki toczyło się postępowanie sądowe.

Więźniom udało się uciec przez wykopany w podłodze tunel pod zlewem. Strażnicy mieli w tym czasie spać i dopiero rano spostrzegli, co się stało. Według analizy przeprowadzonej przez The Jerusalem Post, uciekinierzy kopali tunel przez sześć miesięcy. Według izraelskich dziennikarzy zawiedli strażnicy i system zabezpieczeń. Więźniów błąkających się po okolicy miał zauważyć lokalny mieszkaniec, który zawiadomił służby. Szefowa izraelskiej Służby Więziennej Katy Perry, obiecała na konferencji prasowej, że "przestudiuje to wydarzenie i wyciągnie wnioski".

The Times of Israel poinformował, że po ucieczce więźniów na ulicach pojawiły się grupy świętujących Palestyńczyków, cieszących się i nazywając to "czynem heroicznym". Hamas wezwał społeczność lokalną do udzielenia schronienia uciekinierom. Husam Badran, były przywódca organizacji, nazwał ucieczkę dniem "radości i dumy".

Media izraelskie informują, że uciekinierzy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Z tego powodu policja ustanowiła punkty kontrolne w całym północnym Izraelu oraz w pobliżu granicy z Jordanią i wysłała dodatkowych funkcjonariuszy do miast i miasteczek w okolicy. Izraelskie Siły Zbrojne ustawiły blokady drogowe wokół północnego Zachodniego Brzegu i wysłały samoloty zwiadowcze. W poszukiwaniach bierze też udział Shin Bet (Izraelska Służba Bezpieczeństwa) wykorzystująca swoje zaplecze technologiczne i źródła osobowe. Przypuszcza się, że uciekinierzy będą próbowali przeprowadzić atak.

The Jerusalem Post informuje, że do podobnej ucieczki doszło prawie w 2014 roku, ale została powstrzymana tylko dlatego, że przeprowadzono przeszukania w celach więziennych. Odnaleziono w nich wtedy narzędzia i telefony komórkowe.

PM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze