Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Tarnowski karabinek MWS-15 wychodzi z cienia

Autor. Aneta Gawle/ZM Tarnów

Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE stały się kolejną okazją do zaprezentowania przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. (ZMT) szerokiej oferty indywidualnej i zespołowej broni strzeleckiej przeznaczonej dla różnych formacji mundurowych. Ta specjalizująca się w projektowaniu i wytwarzaniu wielu systemów uzbrojenia firma jest również dostawcą rozwiązania w postaci krytej mobilnej strzelnicy ćwiczebnej w kontenerach.

Reklama

W obszarze broni strzeleckiej ZMT znane są przede wszystkim z produkcji 12,7 mm WKW, rodziny 7,62 mm UKM 2000P, 7,62 mm karabinów wyborowych BOR czy 40 mm ręcznego granatnika powtarzalnego RGP-40. Na POLSECURE prezentowane były kolejne wersje tego sprzętu oraz zupełnie nowe produkty.

Reklama
Wydarzenia targowe są dla spółki ważnym i stałym elementem planów marketingowych. W każdym roku bierzemy udział w co najmniej kilku targach o charakterze zbrojeniowym, których klientem docelowym jest głównie wojsko, ale także w wystawach i konferencjach dedykowanych Policji i służbom bezpieczeństwa publicznego. Do tej ostatniej kategorii zaliczają się waśnie targi POLSECURE
Henryk Łabędź, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych "Tarnów" S.A.
Reklama

Nowy wielkokalibrowy karabin wyborowy kal. 12,7 mm ZMT WKW-50 jest efektem prac rozwojowych karabinu WKW TOR. Modernizacja polegała przede wszystkim na obniżeniu masy, poprawie funkcjonalności oraz ergonomii. Broń ta służy do precyzyjnego rażenia celów punktowych z odległości do 1700 metrów oraz niszczenia techniki wojskowej na dystansie do 2200 metrów. Karabin wykonany w układzie bezkolbowym w wersji z lufą o długości 32" (813 mm) lub 34,6" (880 mm). Karabin został przystosowany do montażu dwójnogów komercyjnych.

Autor. Aneta Gawle/ZM Tarnów

Na targach zaprezentowano zmodyfikowany UKM 2000P, będący odpowiedzią zakładu na zgłoszone przez żołnierzy uwagi i spostrzeżenia z eksploatacji karabinu UKM 2000P w kraju i na misjach. Wprowadzone zmiany dotyczyły głównie poprawy niezawodności broni: przekonstruowany całkowicie został układ donoszenia (przesuwak) i dosyłania (podstawa donośnika, przycisk nabojowy), węzeł iglicy, zespół suwadła z chowaną rolką, regulator gazowy, wyrzutnik oraz mechanizm powrotny z dodatkowym amortyzatorem, została dodatkowo usztywniona komora zamkowa i zespół pokrywy komory zamkowej. Drugim aspektem prac modernizacyjnych były zmiany w zakresie poprawy ergonomii broni: wprowadzono zespół demontowalnej kolby wielofunkcyjnej składanej na lewą stronę z regulowana długością, wysokością podpolicznika i wysokością podpory naramiennej, opracowano dwufunkcyjną rękojeść lufy służącą do wymiany nagrzanej lufy i przenoszenia broni w pozycji wyważonej, opracowano tłumik płomieni o zwiększonej skuteczności, zespół łoża z trzema szynami, nową pokrywę rygla, dwupozycyjny zatrzask pokrywy komory zamkowej, miękki pojemnik amunicyjny, dwupunktowy pas nośny, ergonomiczny chwyt pistoletowy, chwyt przedni i wydłużoną szynę montażową na pokrywie umożliwiającą korzystanie z mechanicznego celownika do 500 m. Wprowadzono ułatwienie dotyczące ładowania karabinu, poprzez zastosowanie dodatkowych łapek w donośniku podtrzymujących taśmę amunicyjną w czasie ładowania oraz "przeciągacza" taśmy nabojowej, umożliwiającego załadowanie karabinu bez otwierania pokrywy zamkowej. Dodano skrzydełko bezpiecznika zewnętrznego (z prawej strony komory zamkowej), ułatwiającego użytkowanie UKM przez strzelców leworęcznych.  

Wersją rozwojową zmod. UKM 2000P jest karabin 7,62 mm UKM 2020S, w którym skoncentrowano się na zmniejszeniu wymiarów gabarytowych oraz masy karabinu. Główną zmianą było skrócenie lufy do 440 mm, przekonstruowano zespół kolby gdzie zastosowano kolbę z tworzywa sztucznego składaną na lewą stronę bez możliwości jej demontażu co pozwoliło maksymalnie skrócić karabin, wprowadzono demontowalny dwójnóg z regulacją wysokości, minimalistyczne przyrządy celownicze montowane na maksymalnie obniżonej szynie montażowej. W komorze zamkowej wprowadzono dodatkową krótką szynę w celu umożliwienia montażu chwytu przedniego jak najbliżej pojemnika amunicyjnego, ponadto opracowano odporny termicznie pokrowiec lufy.

7,62 mm powtarzalny karabin wyborowy BOR wyposażony w uniwersalną szynę montażową do osadzania celownika optycznego i dodatkowy zestaw szyn montażowych do mocowania innych urządzeń (np. przystawki noktowizyjnej czy innych akcesoriów). Jest on przeznaczony do prowadzenia precyzyjnego ognia na dystansie do ok. 800 metrów. Cechami charakterystycznymi tej broni są: mała długość w porównaniu do karabinów klasycznych przy tej samej długości lufy (co zapewnia układ bezkolbowy), środek ciężkości umieszczony w okolicy chwytu pistoletowego, zastosowano autorskie urządzenie spustowe o dużej niezawodności (mała bezwładność elementów mechanizmu odpalającego) oraz niezawodny zamek umożliwiający oddawanie strzałów "na sucho" - bez nabojów "zbijaków".

Ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 to półautomatyczna sześciostrzałowa konstrukcja wykorzystująca amunicję kalibru 40mm x 46 NATO oraz 40mm x 51. Posiada integralny bęben nabojowy z sześcioma komorami, każda o długości 140 mm, co pozwala na użycie szerokiej gamy amunicji, w tym także specjalnej. Broń przeznaczona do obezwładniania i zwalczania siły żywej, niszczenia urządzeń technicznych, budynków, środków ogniowych, pojazdów lekko opancerzonych oraz stawiania zasłon dymnych i innych oddziaływań nieśmiercionośnych.

Autor. Aneta Gawle/ZM Tarnów

System Broni Modułowej (Modular Weapon System) to tak naprawdę cała rodzina broni strzeleckiej (dawniej zwanej SKW) proponowanej przez ZMT dla szerokiego grona odbiorców. W jej skład wchodzą zarówno karabinki MWS-15 przystosowane do strzelania amunicją 5.56 mm x 45 oraz .300 BLK (będące najmłodszym członkiem tej rodziny), jak i karabiny MWS-25 o kalibrach .308 WIN i 6,5 Creedmor oraz MWS-38 strzelający amunicją 8,6×70 mm (.338 Lapua Magnum). Karabiny zostały zaprojektowane tak, aby sprostać rygorystycznym wymaganiom współczesnego pola walki. Z kolei dzięki oparciu konstrukcji o sprawdzoną i popularną platformę AR (w przypadku MWS konkretnie cięższą AR-18) uzyskano możliwość szerokiej konfiguracji dzięki wykorzystaniu dostępnych na rynku akcesoriów dedykowanych tej platformie. Jak wskazuje sama nazwa, broń cechuje modułowa budowa, wielokalibrowość oraz bardzo dobra ergonomia (broń jest przystosowana do użycia przez strzelców prawo- i leworęcznych), co pozwala na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Najmłodszy i najlżejszy MWS-15 to modułowy samopowtarzalny karabinek powstały na bazie wcześniej opracowanych karabinów wyborowych MSW-25, dostosowany do amunicji .223Rem, 5,56 mm x 45 NATO lub .300 AACBlackout. Co ciekawe, MWS-15 zachowuje 74-proc. unifikację części z bazowym MWS-25. Dzięki modułowej konstrukcji będzie możliwe przystosowanie tego karabinka także do zasilania innymi nabojami, jak np. 7,62 mm x 39. Planowane jest też wprowadzenie zestawów konwersyjnych na amunicję treningową UTM oraz FX. Jednym z jego najważniejszych elementów jest mechanizm gazowy oparty o krótki ruch tłoka gazowego, co zapewnia wysoką niezawodność. Ponadto ma klasycznyupper ilower receiver z manipulatorami odpowiadającym położeniu z klasycznych AR-ów czy ich klonów, jak HK416. Broń ma być dostępna z lufami o różnej długości, przy czym część z nich na specjalne zamówienie, a podstawowe długości to 8", 10,5", 16" które dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, użytkownik sam będzie mógł łatwo wymieniać. Na lufy mogą być montowane różne urządzenia wylotowe, w tym tłumiki dźwięku i płomienia. Jak cała rodzina MSW, także karabinek MSW-15 jest przystosowany do użycia przez strzelców prawo- i leworęcznych. Zespół łoża, podobnie jak w karabinach MSW, może być wykonany z systemem montażowymi – M-LOK lubKeyMod Odwiedzjący targi POLSECURE mieli okazję wypróbować karabinek MWS-15 na strzelnicy kontenerowej ZMT.

Karabinek MWS-15 kalibru .300 BLK z 16-calową lufą.
Karabinek MWS-15 kalibru .300 BLK z 16-calową lufą.
Autor. Mateusz Multarzyński/InfoSecurity24
Na tegorocznej edycji tych targów można było po raz pierwszy wypróbować karabinki MWS-15 strzelając z nich na naszej strzelnicy kontenerowej. System Broni Modułowej MWS-15 to kolejny przedstawiciel z rodziny modułowej broni strzeleckiej. Najważniejszym elementem innowacyjnego MWS-15 jest mechanizm gazowy oparty o krótki ruch tłoka gazowego, gwarantujący wysoki stopień niezawodności.
Henryk Łabędź, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych "Tarnów" S.A.

Z kolei MWS-25 to samopowtarzalny karabin wyborowy przystosowany do działania z tłumikiem dźwięku dysponuje łatwo wymiennymi lufami o długościach od 13 do 20 cali i kalibrach .308 WIN czy 6.5Creedmoor. Dzięki łatwo wymiennej lufie użytkownik może dostosować broń do strzelania jednym z wymienionych wyżej kalibrów. MWS-25 może być wyposażony w tłumik dźwięku oraz składaną kolbę. Karabin dedykowany jest zarówno dla klientów instytucjonalnych, jak również dla strzelców sportowych. Broń ta stanowi ofertę ZMT na następcę użytkowanych przez Wojsko Polskie karabinów powtarzalnych SWD.

Samopowtarzalny karabin wyborowy MWS-38 kalibru .338 Lapua Magnum
Autor. Mateusz Multarzyński/InfoSecurity24

Najcięższy rodziny z MWS-38 (SKW-338) to samopowtarzalny karabin wyborowy zasilany amunicją 8,6 mm x 70 (.338Lapua Magnum). Karabin przeznaczony jest do niszczenia lub obezwładniania siły żywej, środków ogniowych i sprzętu technicznego. Z karabinu strzela się ogniem pojedynczym, do celów znajdujących się w odległości do 1500 m. Jest to również konstrukcja gotowa do seryjnej produkcji po pełnym cyklu badań i testów oraz prac wdrożeniowych. Jak to już zostało wspomniane, cała rodzina broni MWS może być konfigurowana dzięki zastosowaniu dostępnych na rynku akcesoriów dedykowanych do platformy AR.

Autor. Aneta Gawle/ZM Tarnów

Warto zwrócić uwagę na zastosowanie rozwiązań znanych z AR-ów, jak choćby manipulatorów i ich położenia oraz obsługi. To, poza bardzo dobrą ergonomią, w sposób znaczący upraszcza szkolenie i przejście na nową platformę z broni innych producentów zbudowanej w tym systemie.

Trzeba zauważyć, że platforma AR jest bardzo popularna wśród cywilnych użytkowników czy funkcjonariuszy i żołnierzy posiadających prywatne jednostki broni, co również przemawia na korzyść wybranej przez konstruktorów z Tarnowa koncepcji opracowania rodziny MWS. Także dla nowych użytkowników, nie znających ergonomii systemu AR, wiele czynności obsługowych będzie znacznie bardziej intuicyjnych.

ZMT pokazują oprócz samej broni także rozwiązania przeznaczone do wsparcia jej wykorzystania, na przykład do szkolenia. Przykładem jest kryta mobilna strzelnica ćwiczebna 40FT HC umożliwiająca prowadzenie treningu strzeleckiego (z pistoletów i rewolwerów centralnego i bocznego zapłonu w kalibrze do 11,43 mm, pistoletów maszynowych w kalibrze do 9 mm na dystansie od 5 do 50 metrów z wykorzystaniem amunicji ostrej i wskaźników laserowych). Ponadto można w niej prowadzić ogień pojedynczy lub krótkimi seriami z 5.56 mm karabinków z zastosowaniem amunicji z pociskami wystrzeliwanymi z prędkością początkową do 1000 m/s i energii do 2000J.

Cechami charakterystycznymi tej strzelnicy pozostają między innymi niska cena pozyskania i eksploatacji, możliwość prowadzenia strzelań statycznych i dynamicznych, znikome oddziaływanie na środowisko naturalne pod względem hałasu, wysoka mobilność. Daje ona też zdolność do zapewnienia ćwiczeń przez kilka jednostek lub służb w różnych lokalizacjach, nawet jeśli na stałe umieszczona jest w jednym garnizonie. Nie ma też potrzeby uzyskiwania zgód budowlanych na jej ustawienie.

ZMT stale rozwijają nowe i istniejące produkty. Przedstawiciele spółki podkreślają, że w trakcie tego procesu uwzględniane są uwagi bieżących i przyszłych użytkowników broni czy innych systemów. Ponadto zakłady oferują wsparcie procesu eksploatacji i możliwość modernizacji starszych rozwiązań.  

Artykuł przygotowany we współpracy z ZM Tarnów S.A.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Pucin:)

  Jak nie będzie sytemu tzw. sztywnego tłoka gazowego jak w PWS MK116/114 mod 2-M, to MWS-15 jest katastrofą tak jak karabinek Grot.

 2. Pucin:)

  cytat - "Jednym z jego najważniejszych elementów jest mechanizm gazowy oparty o krótki ruch tłoka gazowego, co zapewnia wysoką niezawodność." dot. MWS-15 - "Tarnowski karabinek MWS-15 wychodzi z cienia" - niestety nadal jest w cieniu Mercedesa karabinka MK116 mod 2-M oraz tak jak UKPM-2000P lub UKM-2000S masa ok. 9 kg przy "rewelacji miesiąca" belgijskim FN Minimi masa broni 8,2 kg - luba 465 mm - 18"!!!!! :0 Zatem trzeba jeszcze trochę popracować!!!!! :)

 3. Extern.

  Politycy, czas już na zdecydowaną liberalizację Ustawy o Broni i Amunicji, Wojna się do nas zbliża wielkimi krokami, więc trzeba to zrobić w przyśpieszonym trybie wojennym aby zdążyć choć trochę nasycić bronią strzelecką nasze społeczeństwo zanim się zacznie. A tu dwa miesiące już minęły a postępów nie ma. Czy naprawdę chcecie z ułatwieniami w dostępie do broni dla Polaków poczekać tak długo jak czekali Ukraińcy?

 4. Pucin:)

  cytay - "Jednym z jego najważniejszych elementów jest mechanizm gazowy oparty o krótki ruch tłoka gazowego, co zapewnia wysoką niezawodność." - dot. karabinka MWS-15 - Panowie z ZM Tarnów jest to ślepa uliczka poczytajcie o PWS MK116 mod 2-M. A co do UKM 2000P to jak nie zejdziecie do masy 8,2 kg (masa broni) tak jak karabin maszynowy FN Minimi - lufa 465 mm to nie mamy o czym rozmawiać!!!! :) Jest taki trik jak suwadło i zamek z tytanu!!!!! :)

Reklama