Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Śmigłowiec do przewozu chorych z koronawirusem [WIDEO]

Fot. MSW Ukrainy
Fot. MSW Ukrainy

W związku z epidemią koronawirusa COVID-19 przystosowany do transportu medycznego osób chorych zakaźnie śmigłowiec Mi-8MTW-1 (Mi-17-1W), wykorzystywany wcześniej podczas misji ONZ w Mali, został przekazany do dyspozycji Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy. Maszyna wyposażona jest m.in. w komory, rozkładane systemy dekontaminacyjne i nosze z komorą izolacyjną.

Śmigłowiec Mi-8 w wersji do transportu medycznego należy do floty ukraińskiej firmy Ukrainian Helicopters, która oferuje specjalistyczne usługi transportowe, medyczne i ratownicze m.in. podczas misji pokojowych ONZ oraz akcji humanitarnych w Mali, Sudanie czy Haiti. Operator posiada znaczne doświadczenie w zakresie nietypowych zadań transportowych, ratowniczych i ewakuacyjnych w nietypowych sytuacjach lub w warunkach zagrożenia.

Maszyna przekazana do dyspozycji służb medycznych podlegających Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy była wykorzystywana podczas działań misji stabilizacyjnej ONZ pod kryptonimem MINUSMA w Mali. Maszyna to Mi-8MTW-1 "Skytransformer", dostosowany do realizacji różnych zadań dzięki systemowi modułowego wyposażenia kabiny transportowej.

image
Fot. MSW Ukrainy

W tej konkretnej wersji jest on dostosowany do przewozu osób chorych zakaźnie. Maszyna wyposażona jest w nosze dla chorych z komorą izolacyjną Bio-Bag EBV 30/40 i dostosowana do obsługi przez personel medyczny w pełnych kombinezonach. Na pokładzie znajduje się pełen wyposażenie medyczne, zapas leków oraz system komunikacji umożliwiający wideokonsultacje medyczne podczas lotu.

Wraz ze śmigłowcem udostępniono również składane, nadmuchiwane komory dekontaminacyjne, mogące też służyć jako doraźna izolatka oraz sprzęt odkażający. Personel obsługujący maszynę posiada doświadczenie w zakresie działań w sytuacjach zagrożenia medycznego i biologicznego. Decyzja związana jest z zarejestrowanymi przypadkami koronawirusa na Ukrainie.

Reklama

Komentarze

    Reklama