Reklama

Rusza kwalifikacja wojskowa

1 lutego 2020, 09:49
wojsko
Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/Facebook

3 lutego rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do końca kwietnia br. Obejmie ponad 220 tysięcy mężczyzn oraz niemal 4 tysiące kobiet - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Kwalifikację wojskową przeprowadzą 392 powiatowe komisje lekarskie powołane przez wojewodów. Obejmie ona:

 • mężczyzn urodzonych w 2001 r.; 
 • mężczyzn urodzonych w latach 1996-2000, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
 • kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Do kwalifikacji mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej. Jak przypomina MSWiA, osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: 

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; 
 • dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają); 
 • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy); 
 • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki. 

Natomiast osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny powinny zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; 
 • dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 (lub 24) miesięcy; 
 • książeczkę wojskową.

Informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej w poszczególnych województwach, powiatach (miastach) i gminach zostały podane do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo, każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wezwanie imienne. 

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej: 

 • kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej;
 • kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy;
 • kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
 • kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu.
InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
man42
poniedziałek, 3 lutego 2020, 17:04

Powinniśmy zlikwidować czesc biur ochrony jednostek wojskowych a w ich miejsce powołać ochotników tak na kontrakt czteroletni po trzydzieści tysiecy na rocznik Platne w większości po zakonczeniu kontraktu Mam wtedy żołnierzy wedlug potrzeb szkolonych i O wizje szkolenia

Adam
poniedziałek, 3 lutego 2020, 13:34

Nie mam nic przeciwko, żeby każdy młody człowiek przechodził jakieś szkolenie wojskowe. Jednak jeżeli chodzi o Siły Zbrojne, to tylko i wyłącznie armia złożona z zawodowców.

Pułkownik rezerwy
poniedziałek, 3 lutego 2020, 01:19

Tylko ARMIA ZAWODOWA. Żadnych przypadkowych odpadów z cywila. Chętnych do zawodowej służby nie brakuje.

Stari i mądry
niedziela, 2 lutego 2020, 10:59

Wszystkich do woja,bez wyjątku,gimbusy w rurkach musza poczuć co to dyscyplina.

Szeregowy
niedziela, 2 lutego 2020, 08:32

Każdy Polak powinien mieć mundur i kałacha w szafie w domu sąsiednie narody miałyby respekt Włamywacze mieliby respekt i rząd miałby respekt przed obywatelami na przykład gdyby chciał zabrać pieniądze z OFE

Reklama
Tweets InfoSecurity24