Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Rozpoczęto "prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią"

Autor. Mariusz Błaszczak/Twitter

Jak poinformował szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojsko rozpoczęło „prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią”. Ma to być element „strategii obrony i odstraszania”.

Reklama

Wojsko tymczasową zaporę z concertiny na polsko-rosyjskiej granicy stawia od początku listopada ubiegłego roku . Konstrukcja powstaje na wniosek Straży Granicznej.

Reklama
Reklama

Na początku lutego por. Anna Michalska, rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej informowała, że w marcu powinna rozpocząć się budowa bariery elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim. Będzie ona miała długość 199 km i obejmie zasięgiem działania całą lądową granicę z obwodem kaliningradzkim (oprócz Mierzei Wiślanej, gdzie granicę - jak informowała SG - już od kilku lat chronią urządzenia elektroniczne).

Wykonawcą umowy jest firma TELBUD S.A. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowano kwotę ponad 373 mln zł (w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych, priorytetowych odcinkach granicy). Bariera elektroniczna zapewnić ma wykrywanie wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, przede wszystkim związana z nielegalną migracją oraz przemytem towarów. "Architektura i sposób funkcjonowania wybudowanego zabezpieczenia zagwarantują zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej oraz zapewnią rozpoznawanie, identyfikację zagrożeń i ich sprawców, gromadzenie materiału dowodowego oraz podejmowanie działań precyzyjnie ukierunkowanych na zatrzymanie sprawców" - informowała Straż Graniczna.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (7)

 1. cywilnycywil

  Serio!? Nasi wielcy przywódcy postanowili zabezpieczać Polskę przed najazdem? Dopiero teraz? Po ograbieniu Polskiej Armii z uzbrojrnia a Polaków z pieniędzy. Co mają znaczyć te symboliczne krzyżaki na drogach? Do czego tym razem ma nas przekonać propaganda po wizycie Bidena i "wielkim" przemówieniu Prezydenta RP w TVP? A propos przemówienia i wątku ataku medialnego na Polskę przez trolle: czy teraz każdy Polak przerażony osłabianiem obronności Polski przez rząd, będzie nazywany "ruskim trollem"?

 2. rwd

  Nie wiem w jaki sposób ma to coś bronić a tym bardziej odstraszać. Powinni wzdłuż całej granicy wykopać rów głęboki na 5 m i szeroki na 20 m wybetonowany i zalany wodą. On byłby ważnym elementem "strategii obrony i odstraszania" realną przeszkodą dla migrantów i dla wojska. Nie znam przypadku kiedy pokazane na zdjęciu przeszkody kogoś obroniły czy odstraszyły, są typowym wymysłem biurokratów, którzy poważną sytuację na granicach chcą rozwiązać w rutynowy dla siebie sposób.

 3. CzarnyRycerz

  Jak dla mnie to show pod publikę. Te śmieszne zapory można objechać od boku, a na zwykły samochód starczyłyby kolczatki drogowe. W razie wojny niszczy to jeden pocisk artyleryjski, a wojny nikt NATO nie wypowie.

 4. Tomek72

  Generalnie się zgadzam - ale zawsze mam problem ze słowem "odstraszanie" w kontekście ruSSkich ... nie mam do nich grosza szacunku, ale z tym zastraszaniem to jak z "zniechęcaniem do alkoholu alkoholika na głodzie" ... używajmy terminu ZNIECHĘCANIE - to będzie bardziej REALNE ...

 5. MiP

  Rozstawił trochę żelastwa i betonowych słupków na granicy i pisze że to ich element strategii odstraszania ? 🤣🤣 Cyrk na kółkach

 6. Pucin:)

  Pandemia strachu!!!! Za to należy się Trybunał Stanu dla Żoliborza!!!!! :)

 7. ryko

  No Brawo! W końcu. Przy koncepcji obrony na granicy to trzeba jeszcze dokładnie sprawdzić i przygotować teren na głębokość 30-50 km razem z przygotowaniem systemem (ukrytych) dróg rokadowych, po których przejedzie ciężki sprzęt. Kiedyś trafiłem na takie ukryte drogi chyba na pojezierzy Drawskim, gdzie dróżka przy lesie porośnięta trawą okazała się być szeroka na ponad 5m i utwardzona.

Reklama

Najnowsze