Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Procedury alarmowania do przeglądu. W tle tragiczne zdarzenia po poniedziałkowych wichurach

Autor. rcb.gov.pl

Na polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przeanalizują zasady i procedury bezpieczeństwa w kontekście ekstremalnych warunków atmosferycznych. Ocena spowodowana jest poniedziałkowymi tragicznymi zdarzeniami, podczas których w wyniku silnego wiatru zginęło pięć osób.

Reklama

„Weekendowe działania związane z wysyłką Alertu RCB realizowano zgodnie z obowiązującymi procedurami, a prognozy meteorologiczne nie stanowiły podstawy do wysłania Alertu RCB, w związku z potencjalnie niebezpiecznymi warunkami pogodowymi” – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Reklama

W komunikacie opublikowanym na stronie RCB wskazano, że na polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej „przeanalizują zasady i procedury bezpieczeństwa w kontekście ekstremalnych warunków atmosferycznych”. „Celem jest opracowanie rekomendacji, które jeszcze bardziej zwiększą ochronę obywateli przed skutkami niesprzyjających warunków pogodowych. Analiza i ewentualne rekomendacje będą miały na celu zwiększenie efektywności systemu ostrzegania” – zapewniło Centrum.

Czytaj też

O sprawę zapytano też szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego, który we wtorek był w Białymstoku. „RCB bazuje w tego typu działalności informacyjnej, informującej o niebezpieczeństwie na podstawie danych IMGW. Dane IMGW mówiły o pierwszym stopniu zagrożenia, które według procedur nie kwalifikuje się do tego, żeby jeszcze na tym etapie wysyłać smsy. Natomiast jak tylko, po interwencji RCB i małopolskiego centrum (zarządzania) kryzysowego, sytuacja została zidentyfikowana jako bardzo, bardzo poważna - smsy zostały wysłane na teren całej Małopolski” – podkreślił Kierwiński.

Reklama

Kierwiński zapowiedział, że po rozmowie, którą odbył w poniedziałek z szefem RCB, przeprowadzony zostanie przegląd procedur na styku IMGW, RCB i wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego tak, żeby - jak podkreślił – „priorytetyzację prognoz pogodowych zbudować na nowo”. Dodał, że być może obecne procedury wymagają zmian.

Czytaj też

Ocena dotychczas obowiązujących procedur bezpieczeństwa związana jest w poniedziałkowymi zdarzeniami, podczas których w wyniku silnego wiatru zginęło w Małopolsce pięć osób. W parku w Rabce-Zdroju konar przygniótł 6-latkę i dwie kobiety. W Zakopanem drzewo przygniotło 9-latka, a na zakopiańskiej Olczy runęło na auto kierowane przez kobietę.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze