Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Premier wprowadza drugi stopień alarmowy. BRAVO w dwóch województwach

Morawiecki Mateusz, premier
Autor. KPRM/Twitter

Prezes Rady Ministrów wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Obowiązuje on od godz. 23:59 28 lutego do godz. 23:59 15 marca. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, „ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy”.

Reklama

Wprowadzony stopień alarmowy BRAVO, to jeden z czterech stopni alarmowych (ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA) określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych, które wprowadzić można w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem. Stopień BRAVO, zgodnie z przepisami, można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Reklama
Reklama

Zgodnie z zarządzeniem premiera, stopień BRAVO obowiązuje od godz. 23:59 28 lutego do godz. 23:59 15 marca, na terenie dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego. Po jego wprowadzeniu należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego stopnia alarmowego, choć wiąże się z nim również m.in. sprawdzenie i wzmocnienie ochrony ważnych obiektów publicznych oraz wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.

Jak podaje RCB, ostrzeżenie jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.

DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. Pucin:)

    Panie Premierze czas najwyższy uruchomić tzw. produkcję wojenną wszystkiego a w szczególności wyposażenia indywidualnego żołnierza, broni, amunicji i granatników ręcznych - to tylko przykład!!!!! Może to poleżeć!!!!

Reklama

Najnowsze