Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Policyjny Black Hawk wzbudza zainteresowanie za granicą

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Zainteresowanie ze strony innych sił policyjnych w regionie spowodowało, że po raz pierwszy weźmiemy udział w targach policyjnych w Warszawie – poinformował Jonathan Hoyle, Dyrektor Wykonawczy Lockheed Martin w Europie, mając na myśli Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2019, które odbędą się w dniach 8-10 maja w Warszawie.

Dotąd należąca do koncernu Lockheed Martin firma Sikorsky nie brała udziału w tego typu europejskich imprezach, koncentrując się przede wszystkim na aplikacjach wojskowych produkowanych maszyn. O zmianie w tym zakresie zdecydowało pojawienie się Black Hawków w Polskiej Policji, ale też duże zainteresowanie śmigłowcem pożarniczym Firehawk. 

Zainteresowanie ze strony innych sił policyjnych w regionie spowodowało, ze po raz pierwszy weźmiemy udział w targach policyjnych w Warszawie (Europoltech 2019 – przyp. red). Dzieje się tak, ponieważ Black Hawk jest obecnie w lotnictwie Policji (Polskiej –przyp.red) i sąsiednie kraje analizują potencjał jaki to ze sobą niesie. […] Mamy również w ofercie śmigłowiec w konfiguracji Firehawk, który wzbudza zainteresowanie służb pożarniczych, nie tylko w USA, ale na całym świecie. Widzimy ogromny rynek również dla tej konfiguracji.

Jonathan Hoyle, Dyrektor Wykonawczy Lockheed Martin w Europie

Śmigłowce Black Hawk w aplikacji dla służb porządku publicznego nie jest rzeczą nową, gdyż maszyny tego typu są wykorzystywane w siłach policyjnych krajów Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu. Korzystają z nich również liczne amerykańskie federalne agencje bezpieczeństwa. W Europie obecnie jedynie turecka i polska policja jest użytkownikiem tych maszyn. Jak informuje Komenda Główna Policji obecnie dwie maszyny S-70i Black Hawk stacjonują w Warszawie a trzecia jest wykorzystywana do szkolenia załóg w Mielcu. Planowane jest pozyskanie jeszcze co najmniej dwóch maszyn.

Jeśli chodzi o śmigłowce Firehawk, to jest to specjalny wariant pożarniczy, wyposażony w podkadłubowy zbiornik na substancję gaśniczą. Tego typu maszyny zdobyły szczególny rozgłos podczas ubiegłorocznych wielkich pożarów w Kalifornii, gdyż znajdują się na wyposażeniu m. in. straży pożarnej Los Angeles.

Śmigłowce Firehawk te zostały dostarczone przez PZL Mielec i doposażone w USA przez specjalistyczną firmę m. in. w zbiornik na wodę o pojemności 1000 galonów (3785 litrów) i system pomp oraz 30 gal (114 l) zbiornik piany gaśniczej. Mimo tego dodatkowego obciążenia maszyna nadal posiada możliwość przewożenia 14 osób lub 2 noszy i 6 osób na siedzeniach w kabinie. Jest również wyposażona w wyciągarkę i hak ładunkowy. Działania w nocy umożliwia reflektor typu szperacz pod przednią częścią kadłuba oraz kabina dostosowana do wykorzystania gogli noktowizyjnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama