Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Paul Whelan nie będzie apelował od wyroku, spodziewa się wymiany

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Skazany w Rosji na 16 lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa Paul Whelan nie będzie składał apelacji, rozpatrywana jest kwestia jego wymiany - powiedział adwokat Władimir Żeriebionkow. Whelan uważa, że jego sprawa ma charakter polityczny.

Zdaniem Whelana, który "nie ufa rosyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości", wyższa instancja nie zmieni wyroku, a jego sprawa ma podłoże polityczne, tak więc uważa on składanie apelacji za bezużyteczne - relacjonował obrońca. Whelan "nie chce tracić czasu i ma nadzieję na rychłą wymianę" - dodał adwokat.

Druga obrończyni Olga Karłowa powiedziała mediom, że po uprawomocnieniu się wyroku Whelan zadecyduje, czy zwracać się z prośbą o ułaskawienie do prezydenta Rosji Władimira Putina.

Agencja Interfax, powołując się na źródła podała, że wymiana Amerykanina  - posługującego się jeszcze trzeba innymi paszportami - jest przedmiotem aktywnych rozmów między Moskwą i Waszyngtonem. Adwokaci już wcześniej wyrażali przypuszczenie, że Whelan może zostać wymieniony na któregoś ze skazanych w USA obywateli Rosji: Wiktora Buta bądź Konstantina Jaroszenkę.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił skomentowania tej sprawy. Na wtorkowym briefingu dla mediów Pieskow powiedział, że Kreml "nie zajmuje się wymianą obywateli obcych państw na obywateli Rosji", a leży to w kompetencji "innych organów". 

Whelan został zatrzymany w grudniu 2018 roku w Moskwie przez funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Oskarżono go o szpiegostwo przeciwko Rosji. 15 czerwca po procesie, toczącym się za zamkniętymi drzwiami, Moskiewski Sąd Miejski skazał go na 16 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Amerykanin nie przyznał się do winy i od początku zapewniał, że padł ofiarą prowokacji ze strony rosyjskich służb specjalnych.

Jednocześnie należy też brać pod uwagę możliwość ustalania jakiejś większej wymiany szpiegów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Jej elementami składowymi mogą być Maria Butina - podejrzewana i ostatecznie oskarżona przez Amerykanów o próbę infiltracji wywiadowczej środowisk prawicowych w USA, która do Moskwy już wróciła - oraz Whelan, który liczy, że zostanie "wymieniony" i będzie mógł opuścić Rosję. Nie zapominajmy, że w Stanach Zjednoczonych odsiadują wyroki ważniejsi dla Moskwy ludzie, chociażby Wiktor Anatoliewicz But (Bout) czy Konstantin Jaroszenko, który został zatrzymany przez amerykańskie DEA.

PAP/JR

Reklama

Komentarze

    Reklama