Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Ostrzelano maszty oświetleniowe na polsko-białoruskiej granicy

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Wczoraj w nocy od strony białoruskiej ostrzelane z broni pneumatycznej zostały nasze maszty oświetleniowe - poinformował w środę wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Z informacji jakie przekazał z kolei Mariusz Błaszczak , minister obrony narodowej wynika, że w związku ze zdarzeniem, do MON zostanie wezwany attaché obrony Białorusi.

Podczas rozmowy w PR24 Wojciech Skurkiewicz opowiedział o sytuacji, jaka miała miejsce na granicy polsko-białoruskiej. "Bodajże wczoraj w nocy od strony białoruskiej ostrzelane z broni pneumatycznej zostały nasze maszty oświetleniowe" - powiedział minister. "Maszty zostały zniszczone" - dodał. Jak wyjaśnił, takie maszty są w niektórych miejscach na granicy. "To specjalne maszty z agregatami prądotwórczymi, które oświetlają ten pas graniczny" - zaznaczył Skurkiewicz. 

"Prowokacje białoruskich służb są absolutnie nieakceptowalne. Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu w okolicy Terespola" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do zdarzeń.

Pod wpisem zamieszczone zostały zdjęcia, na których widać potłuczone szyby w reflektorach zmontowanych na specjalnych masztach. 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku. 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

PAP/IS24

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze (19)

 1. Paweł

  Polskie odcięcie Łukaszenki od dostaw z zachodu zaboli go więcej niż wszystkie niby "sankcje zachodu", więc czemu nie zamkniemy przejść granicznych zamiast czekać na więcej rannych i kamieni rzucanych w Polaków.

 2. Olo

  Wydajmy teraz 1,6 mld zł na, jak to mówią: naszpikowany elektroniką mur. Za jakiś czas się okaże, że te wszystkie elektroniki, kamery, czujniki zostały uszkodzone. I nie ma winnych. Kto bogatemu zabroni?

  1. RR

   Monopol na części zamienne będzie miał odpowiedni towarzysz partyjny

 3. Paweł

  Białoruś krok po kroku eskaluje swoje agresywne zachowania , jak długo i w imię czego Polska ma to znosić!! Zamykać po kolei przejścia graniczne to jedyne sensowne sankcje Polski

 4. Boguś

  Czym to zastrzelono? 7,62 mm, 9 mm, 37 mm, 125 mm? .... kamyczkiem? sprzęt poligonowy?

  1. 123 abc

   Napisali broń pneumatyczna. To pokazuje, że czujniki i kamery na przyszłym murze muszą być umieszczone w "kostce" ze szkła pancernego oraz muszą widzieć same siebie. oraz oraz przesyłać na serwer zewnętrzny dane. Będą wrażliwe na laser i atak wysokich częstotlwosci, więc pewnie je zniszczą i tak i tak.

  2. Anonim

   Z wiatrówki geniuszu.

 5. 123 abc

  Na problem ataku stroboskopowego powinniśmy zbudować "reflektory zanikowe". czujnik światła jak w lampaach solarnych - gasną kiedy jest światło i zapalają się gdy jest ciemno. Taki lampy zlikwidują w dużej częsci te ataki, niwelując poziom światła.

 6. szloch

  to..... straszne

  1. ???

 7. Maciek

  Dlaczego tylko się bronimy ? zamiast przejść do działań , które zabolą realnie dyrektora kołchozu Łukaszenka. Natychmiast zamknąć ruch towarowy i kolejowy z Białorusią. Ataki na granicy nie ustaną tak jak ataki Rosji na Ukrainę. To już jest wojna i żadne gadanie tego nie zmieni. Natychmiast szukać nowych zdolności dla armii, drony, roje dronów etc.. Współpraca z WB Electronics do uzyskania nowych zdolności. Mamy gotowe rozwiązania krajowe na wyciągnięcie ręki ale nasycenie Rosyjską agenturą w naszym MON blokuje nam rozwój armii.

  1. Mac

   Nie możemy zamknąć ruchu kolejowego bo jesteśmy uzależnieni od dostaw rosyjskiego (i donbaskiego) węgla... wkrótce będziemy też importować prąd z Kaliningradu. Bezpieczeństwo energetyczne się kłania... Poza tym nie ma sensu tego eskalować migranci już wracają do Iraku, aura też nie sprzyja spacerom po lesie...

  2. Żenua

   Nie pleć bzdur. Węgiel aktualnie polski jest tańszy. Prądu z kaleningradu nie będziemy importować bo go tam niema ( nie wybudowali tej elektrowni "dla nas"). Pozatym z Kaleningradu przez Bialoruś?

 8. Herr Flick

  Przecież to jest oświetlenie przeznaczone do działania w warunkach tzw. polowych. Kto naszemu wojsku "wcisnął" taki badziew z hartowanym szkłem? Przecież do zniszczenia (uszkodzenia) takiego materiału nie trzeba wiatrówki, wystarczy zwykła proca, a niekiedy wystarczą zmiany naprężeniowe, nagłe różnice temperatur, itp., i szybka rozpada się na tysiące kawałeczków. Kto jeździł starym modelami samochodów, kiedy z przodu nie było szyb - tzw. klejonek, ten wie, że wystarczył odprysk spod koła samochodu poprzedzającego i było "po zawodach"...

 9. zimny kubek

  Wymarzona wojna polskiego nierządu. Bez dziennikarzy propaganda może sobie używać do woli. Nie zdziwiłbym się jakby sami robili takie prowokacje, w końcu trzeba pięlegnować ten konflikt na potrzeby sondaży

 10. Troll i to wredny

  W 2010 r. KG Policji zakupiła Long Range Acoustic Device (LRAD).. Sojusznicy dysponują ADS (Active Denail System)...a polscy rolnicy gnojówką.

 11. Paweł

  kpiny,a może celowe umniejszanie poziomu agresji Białorusi by nie trzeba było odpowiadać. Proponuje zamknąć kolejne przejście drogowe i zobaczymy jak będzie śmiesznie.

 12. Herr Wolf

  A kto to widział? Ż chęcią kupię taką snajperską wiatrówkę tak celną i silną ...

  1. Gość

   To mogła być małokalibrowa broń palna (karabinek kbks). Lepiej jednak mówić o wiatrówkach, bo ostrzał z broni palnej to poważna eskalacja.

  2. Ja

   Ja widzialem

 13. Z granicy

  Nie maszty, tylko ledowe lampy na tych masztach. Zresztą już wymieniono w nich klejone szyby i świecą dalej.

 14. 123 abc

  Zbudujcie porządne reflektory przeciwpancerne. W jaki sposób? Cztery szyby centymetr grubości w kształt piramidy - osłona. Pociski będą się ześlizgiwać z tego mocnego szkła. Warunek - musi wysoki stalowy kołnierz 30 cm , tak aby nie strzelali z boku. do tych szybek pod kątem prostym. A jak będziecie budować ten mur przeciwpiechotny, to lampy skierujcie w górę a w dół stalowa chromowana blacha odblaskowa. Inaczej wam rozbiją to jak dziecko bombkę choinkową.

  1. 123 abc

   PS. Zakupić od Niemców w trybie bezprzetargowym zestaw Mantis. W przypadku otwarcia OGNIA ostrego do reflektorów , natychmiastowe strzelanie do źródła wystrzelenia pocisków - czyli de facto rozpoczęcie wojny polsko białoruskiej. Chyba że zabitych żołnierzy białoruskich wymienią natychmiast na zabitych w tym celu imigrantów podrzucą im broń i powiedzą, że to biedni imigranci strzelali. Ale to już inna bajka.

  2. Mantis...by się przydał

  3. Stingrey

   Wystarczy zrobić osłonę z kilku warstw pleksi, na ostrzał z broni pneumatycznej spokojnie wystarczy

 15. Typ

  Ktoś wie co to za sprzęt i kto jest producentem tych masztów z reflektorami?

 16. kulawy_laik

  "maszty zostały zniszczone" ???? - jak pęknięta jest jedna szyba w jednym reflektorze ...?

 17. bvbfd

  Niech zakupią nowe, wysłać im kosztorys.

  1. Piotr ze Szwecji

   Dobry pomysł. Wystawić rachunek ambasadzie Białorusi w Polsce. Nasłać komornika z członkami polskiej dyplomacji. Jak nie będą płacić, zabrać im ambasadę pod spłatę długu. Niech ambasador Białorusi pracuje ze swojego dyplomatycznego auta.

 18. zawsze gotowy

  Maszty to WOT stawial. Bialorusy z wiatroweczek wyeliminowali naszym sprzet. Prosze nie potrzeba pół calowek zeby sprzet wylaczyc z eksploatacji. No coz osoba odpowiedzialna za te maszty bedzie miala tone dokumentow do wypisania.

  1. sami będą prosić o pozwolenie naprawy

   nie ma światła to niebezpieczeństwo dla podróżnych Trzeba zamknąć przejście graniczne na czas remontu hehehe

 19. Jechać_z_Lukim

  Jedno z okolicznych przejść granicznych (Terespol, Kukuryki, Małaszewicze) do natychmiastowego zamknięcia. NOW!

  1. Rebelia

   Małaszewicze to nie przejście graniczne tylko stacją przeładunkowa ok.7km od granicy w głąb RP. Co do reszty popieramy...

Reklama

Najnowsze