Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Nowe zasady kwarantanny granicznej

Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

„Rząd zdecydował, żeby ujednolić zasady dotyczące kwarantanny, zarówno jeśli chodzi o transport drogą lądową jak i lotniczy. Dzielimy je na obszary Schengen i spoza Schengen” – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, przestrzegania nowych zasad pilnować będą odpowiednie służby. 

Z informacji jakie przekazali podczas dzisiejszej konferencji ministrowie Piotr Müller i Marcin Horała, dla wszystkich podróżnych przybywających z krajów będących częścią strefy Schengen obowiązkowa będzie kwarantanna, ale będzie z niej zwalniał test z wynikiem negatywnym sprzed maksymalnie 48h. W przypadku strefy non-Schengen z kwarantanny nie będzie zwalniał test wykonany przed przylotem. Każdy podróżny będzie miał jednak możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli otrzyma wynik negatywny, to będzie zwolniony z kwarantanny. Z odbywania kwarantanny zwalniać będą, jak poinformował minister Horała, zarówno test antygenowy jak i PCR. 

Wiceminister Horała zauważył też, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach. "Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość" - powiedział Horała. 

Jak dodał rzecznik rządu, jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała analogicznie do tej, z jaką mamy do czynienia dziś na granicy z Czechami i Słowacją, gdzie nie ma standardowej kontroli, a to czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test, sprawdzają patrole. "Osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące - te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia (...) one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny" - zapewnił minister Müller. 

Rzecznik rządu, potwierdził również, że z kwarantanny zwolnione będą także osoby zaszczepione przeciw COVID-19. "Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej" – doprecyzowało Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze. Z kwarantanny, zwolnieni będą także ozdrowieńcy – osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 30 marca. 

DM/PAP

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze