Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Nowe pojazdy ratownicze dla GOPR

Fot. PZU
Fot. PZU

Cztery samochody ratownicze przystosowane do akcji w górskim terenie, wyposażone w profesjonalny sprzęt medyczny i ratunkowy oraz quada otrzymało od PZU Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR).

Wśród górskich karetek, które znalazły się na wyposażeniu GOPR są samochody terenowe Toyota Hilux oraz Volkswagen Caravelle. Jak zapewniają ratownicy górscy, te samochody pozwolą dotrzeć do poszkodowanych w trudny teren, tam gdzie zwykła karetka pogotowia nie jest w stanie dojechać. "Auta są skonstruowane tak, że można w nich zamontować specjalistyczny sprzęt i przewozić poszkodowanych w pozycji leżącej, w ocieplanej kabinie z wygłuszeniem. Jednocześnie autem może jechać aż sześciu ratowników" – wyjaśnił naczelnik GOPR Jerzy Siodłak.

Cztery nowe samochody trafią do Beskidzkiej, Krynickiej, Bieszczadzkiej i Karkonoskiej Grupy GOPR. Ratownicy z Podhala otrzymają z kolei quad Yamaha Grizzly 700. Po zamontowaniu gąsienic będzie wykorzystywany również zimą. Quad jest również wyposażony w przyczepkę i sanie do przewozu rannych. Kolejny quad ma trafić do ratowników GOPR jeszcze jesienią. PZU regularnie wspiera działalność GOPR. Dotychczas przekazał sprzęt o wartości 10 mln zł.

"Finansujemy nie tylko zakup sprzętu, ale również szkolenia dla ratowników oraz liczne programy edukacyjne i prewencyjne dla turystów. Uczymy ich, jak bezpiecznie chodzić po górach i jak zachować się w razie lawiny. Zależy nam, żeby zapobiegać wypadkom, a nie czekać, aż do nich dojdzie" – powiedziała członek zarządu PZU Życie Dorota Macieja.

PZU jest jednym z najdłużej współpracujących z GOPR-em partnerów. Wspiera ratowników od 2005 roku. 

Zgodnie ze stanem na koniec grudnia 2019 roku, w GOPR było 114 ratowników zawodowych i 837 ratowników ochotników. Przeprowadzili oni 2237 akcji ratowniczych, a w tym 155 z udziałem śmigłowca i 30 z udziałem psów. 

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze