Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Niemieckiej policji brakuje 15 tys. etatów

Fot. Bundespolizei.

W niemieckiej policji i innych instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju brakuje 15 tys. etatów - powiedział w sobotę niemiecki minister sprawiedliwości Heiko Maas. Jego zdaniem, ta sytuacja grozi utratą zaufania do państwa prawa.

Kolejne 2 tys. etatów trzeba stworzyć w wymiarze sprawiedliwości - zaznaczył Maas w wywiadzie dla gazet wydawanych przez grupę medialną Funke.

Jak podkreślił, obywatele mogą stracić zaufanie do państwa prawa, jeżeli będą mieli wrażenie, że z powodu braków kadrowych nie są w stanie wyegzekwować swoich praw. Polityk SPD zaapelował do przyszłego rządu o zainwestowanie w policję i wymiar sprawiedliwości. "Lepsze ustawy nic nie pomogą, jeżeli prawo nie jest egzekwowane" - zastrzegł.

Czytaj też: Niemcy - dziesiątki tysięcy błędnych decyzji azylowych?

Związek Zawodowy Policji (GdP) poinformował w piątek, że niemieccy policjanci wypracowali w zeszłym roku 22 mln nadgodzin. Głównym powodem dodatkowej pracy są ponadplanowe obowiązki, w tym akcje specjalne w rodzaju ochrony szczytu G20 w Hamburgu, czy ochrona granic państwa i ośrodków dla uchodźców, a także walka z terroryzmem.

GdP domaga się stworzenia w policji dodatkowych 20 tys. etatów. "Policja nie dysponuje żadnymi rezerwami kadrowymi" - ostrzegł szef związku Rainer Wendt.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Paweł

    Już wiadomo po co ciapatych nasciagali.

Reklama