Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Nie żyje rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych

Fot. Jean & Nathalie/Flickr CC BY 2.0
Fot. Jean & Nathalie/Flickr CC BY 2.0

Rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew zginął próbując ratować innego człowieka na północy kraju, gdzie trwają obecnie międzyresortowe ćwiczenia ochrony strefy arktycznej - poinformowało rosyjskie ministerstwo.

Minister J. Ziniczew, jak poinformowała agencja TASS, zginął podczas służby w Norylsku, w trakcie międzyresortowych ćwiczeń ochrony strefy arktycznej, ratując życie innej osoby. W komunikacie nie podano szczegółów zdarzenia.

Według informacji uzyskanych przez telewizję RT, Ziniewicz miał się znajdować na krawędzi urwiska, kiedy to Aleksander Melnik (reżyser) poślizgnął się i wpadł do wody. Minister skoczył do wody za mężczyzną, który po upadku rozbił się o skały. Reżyser również zginął. The Moscow Time napisało, że reżyser w czasie ćwiczeń Norylsku szukał miejsca na nowy film dokumentalny o rozwoju Arktyki i Północnego Szlaku Morskiego.

Jak podała grupa medialna RBC, Ziniczewa na stanowisku - jako pełniący obowiązki ministra - zastąpić ma jego pierwszy zastępca Aleksander Chuprijan.

Ziniczew sprawował funkcję ministra do spraw sytuacji nadzwyczajnych od 2018 roku. Zajmował się klęskami żywiołowymi i katastrofami spowodowanymi przez człowieka oraz innymi nagłymi sytuacjami w Rosji. W latach 1984-1986 służył we Flocie Północnej na wyspie Nowa Ziemia. Następie służył w organach bezpieczeństwa ZSRR, a później Rosji - początkowo w KGB, następnie w Federalnej Służbie Ochrony Federacji Rosyjskiej (FSO). Był odpowiedzialny za osobistą ochronę prezydentów Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa. Przez krótki czas pełnił obowiązki gubernatora obwodu kaliningradzkiego. Od 2016 do 2018 roku był wicedyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Ziniczew miał 55 lat.

Kreml w wydanym oświadczeniu poinformował, że Putin złożył rodzinie Ziniczewa "głębokie kondolencje". Jak poinformowała agencja TASS, kondolencje złożyli również premier Michaił Miszustin oraz wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Dwudniowe ćwiczenia, w których brał uczestniczył Ziniczew, w kilku arktycznych miastach, w tym w Norylsku, rozpoczęły się we wtorek i bierze w nich udział ponad 6000 osób.

PAP/PM

Reklama

Komentarze

    Reklama