Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

MSWiA: na polsko-białoruską granicę mogą zostać skierowani kolejni żołnierze oraz funkcjonariusze policji

Fot. Podlaska Policja
Fot. Podlaska Policja

”Jeśli zajdzie taka potrzeba na miejsce (polsko-białoruską granicę - przyp. red.) mogą zostać skierowani kolejni żołnierze oraz funkcjonariusze Policji z garnizonów lubelskiego i podlaskiego” - czytamy w komunikacie wydanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Wczoraj, Maciej Wąsik wiceszef MSWiA, poinformował, że Straż Graniczną od tygodnia wspiera 1000 żołnierzy Wojska Polskiego. Poinformowano też, że już pod koniec sierpnia, na prośbę litewskich władz, policja skieruje 50 funkcjonariuszy do wsparcia tamtejszych służb.

Jak informuje MSWiA, próby nielegalnego przekroczenia dotyczą głównie odcinka granicy, który ochraniany jest przez Podlaski Oddział Straży Granicznej. Łączna długość polsko-białoruskiej granicy wynosi 418 km i jest ona ochraniana jest przez 19 placówek SG (12 placówek w Podlaskim OSG i 7 placówek w Nadbużańskim OSG). MSWiA podaje, że najbardziej narażony na nielegalne przekroczenie granicy jest odcinek o długość 187 km, gdzie do działań zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze z innych oddziałów SG oraz tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego. Jak czytamy w wydanym przez MSWiA komunikacie, "do ochrony granicy Straż Graniczna wykorzystuje techniczne urządzenia obserwacyjne, dzięki czemu może natychmiast reagować na próby nielegalnego przekroczenia granicy".

Granica państwowa jest stale monitorowana przez patrole piesze i przy użyciu pojazdów oraz statków powietrznych będących na wyposażeniu Straży Granicznej. Na odcinkach, na których granica państwowa przebiega wzdłuż rzek lub zbiorników wodnych do służby wykorzystywane są jednostki pływające. Dodatkowo, do ochrony granicy państwowej wykorzystywane są m.in. wieże obserwacyjne wyposażone w kamery termowizyjne o dużym zasięgu, pojazdy obserwacyjne, przenośne kamery termowizyjne, przenośne zestawy perymetryczne, gogle noktowizyjne. Ponadto na niektórych odcinkach granicy państwowej – w miejscach gdzie pozwala na to ukształtowanie terenu – utrzymywany jest pas orny, umożliwiający szybkie stwierdzenie nielegalnego przekroczenia granicy.

Fragment komunikatu MSWiA

Jak poinformowano, do tej pory ogrodzeniem z drutu kolczastego zabezpieczono blisko 100 km granicy na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG, a planowane jest dodatkowo zabezpieczenie ogrodzeniem kolejnych 50 km.

Resort spraw wewnętrznych zapowiedział też, że "jeśli zajdzie taka potrzeba na miejsce mogą zostać skierowani kolejni żołnierze oraz funkcjonariusze Policji z garnizonów lubelskiego i podlaskiego". Jak poinformowano, na prośbę litewskich władz, policja już pod koniec sierpnia skieruje 50 funkcjonariuszy do wsparcia tamtejszych służb.

Tylko w sierpniu tego roku polsko-białoruską granicę usiłowało nielegalnie przekroczyć 2 100 osób. Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 342 osób, a 758 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców prowadzonych przez SG. Od początku lipca br. do 17 sierpnia br. z terytorium Polski zostało przekazanych 380 cudzoziemców (w tym również do kraju ich pochodzenia). Ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 138 osób, które próbowały nielegalnie dostać się do Polski. Z tego funkcjonariusze udaremnili przekroczenie granicy 130 osobom, a 8 cudzoziemców zostało zatrzymanych.

Priorytetem rządu jest bezpieczeństwo polskich obywateli. W związku z tym osoby, które trafiają do zamkniętych ośrodków, są weryfikowane przez polskie służby pod kątem bezpieczeństwa. W tym czasie jest prowadzone postępowanie w sprawie udzielenia pomocy międzynarodowej, bądź deportacji do kraju pochodzenia.

Fragment komunikatu MSWiA

W komunikacie zaznaczono, że rząd od początku sprzeciwia się nielegalnej i niekontrolowanej migracji. Jak podkreślono, "nie ma zgody Polski na wjazd do naszego kraju osób, które mogą stanowić zagrożenie dla naszych obywateli"

MSWiA przypomniało też, że funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej są w ciągłym kontakcie ze swoimi partnerami na Litwie, a w ramach wsparcia organizowanego dla Litwy i Łotwy przez Agencję FRONTEX Straż Graniczna wysłała na Litwę swoich funkcjonariuszy oraz śmigłowiec Kania. 

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze