Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Młodzi Włosi chcą iść do służb mundurowych

<p><g class="gr_ gr_3 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="3" data-gr-id="3">Fot</g>. Polizia di Stato</p>
<p><g class="gr_ gr_3 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="3" data-gr-id="3">Fot</g>. Polizia di Stato</p>

W momencie, gdy w wielu państwach Europy Zachodniej pojawiają się realne problemy z naborem do służb mundurowych, we Włoszech prawie połowa młodych uczniów oraz studentów wykazuje chęć pracy w policji, karabinierach, Gwardii Finansowej czy wojsku.

We Włoszech nie mija fascynacja mundurem - tak podsumowano wyniki sondażu, wskazujące, że prawie połowa młodych ludzi- uczniów i studentów - gotowa jest wybrać drogę kariery w wojsku, policji i innych formacjach mundurowych.

W sondażu, którego rezultaty przytoczyła agencja Ansa, 46 procent spośród 24 tysięcy ankietowanych gimnazjalistów, licealistów i studentów - zarówno chłopców, jak i dziewcząt - zadeklarowało, że są gotowi wstąpić do wojska, policji, karabinierów i Gwardii Finansowej.

Wśród młodych Włochów zainteresowanych taką ścieżką zawodową prawie jedna trzecia przyznała, że ma "silny zamiar" dokonania tego wyboru, a 18 procent - bardzo silny. Dla blisko jednej trzeciej z nich jest to pierwszy wybór spośród innych. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten wynosi 44 proc.

Jako powody zainteresowania taką drogą życiową włoska młodzież wymieniła wiarę w jej słuszność, przekonanie, że jest to praca wartościowa, o ważnym znaczeniu i dająca autorytet. Wskazała także na charakter samego zawodu, czyli służbę na rzecz innych.

W analizie tych rezultatów odnotowano, że te wartości pociągają młodych Włochów bardziej niż nadzieja na stabilizację zawodową, stałą pensję i możliwość zrobienia kariery. Jak się zauważa, tylko 10 procent młodych ludzi gotowych włożyć mundur, zrobiłaby to ze względu na gwarancję pracy, 7 procent dla ambicji, a 3 procent dla zapewnionej pensji.

Na podstawie ankiety sporządzony został też ranking formacji, które wydają się włoskiej młodzieży najbardziej atrakcyjne. Na pierwszym miejscu jest wojsko, w tym lotnictwo i marynarka wojenna, a na kolejnych - Gwardia Finansowa, karabinierzy, policja. 35 procent ankietowanych chce dojść do stopnia oficerskiego.

W sondażu zapytano także rodziców młodych ludzi, jak zareagowaliby, gdyby ich córki i synowie wybrali służbę mundurową. Ponad połowa zapewniła, że pochwaliłaby tę decyzję bez wahania.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze