Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Matematyka pomoże śledzić mafiosów

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Matematyka może pomóc odkryć, kto zajmuje kluczową pozycję w klanach mafii. Tę hipotezę przedstawili naukowcy, którzy twierdzą, że tworząc wykresy rekonstruujące relacje między mafiosami, możliwe jest ustalenie kanałów komunikacji i ról pośredników oraz szefów.

Taką ofertę pomocy wymiarowi sprawiedliwości przedstawiła międzynarodowa grupa badaczy, między z innymi z uniwersytetów w Mesynie i Palermo na Sycylii. Ich pracami kierowała Lucia Cavallaro. Rezultaty zaś zrelacjonowano w międzynarodowym internetowym piśmie naukowym „Plos One”.

Według naukowców wystarczy rozrysować w formie wykresu matematycznego zarejestrowane kontakty i spotkania mafiosów, by dowiedzieć się, kto wśród nich jest szefem, a kto działa jako pośrednik przekazując informacje od bossów do szeregowych członków klanów.

Punktem wyjścia badaczy było prawdziwe zdarzenie z kroniki kryminalnej, któremu postanowili się przyjrzeć. Była to decyzja o postawieniu przed sądem członków gangu cosa nostra z Mesyny, który przeniknął do jednego z przetargów w mieście.

Przechwycone przez wymiar sprawiedliwości rozmowy telefoniczne między członkami klanu i ich spotkania rozrysowano na wykresach, na których poszczególni osobnicy zostali przedstawieni jako węzły, połączone liniami wskazującymi na ich wzajemne kontakty. Analizując tę sieć relacji odkryto, że łańcuch decyzyjny jest krótki, a informacje przekazywane są tylko poprzez kilka etapów kontaktów dla zachowania dyskrecji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze