Bezpieczeństwo Wewnętrzne

LRAD na opancerzonych wozach. Ukraina testuje obronę granicy [WIDEO]

Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Urządzenia nagłaśniające wysokiej mocy LRAD zamontowane na pojazdach opancerzonych Novator i Kozak-2 pojawiły się na Wołyniu. To część przygotowań na ewentualny napływ migrantów z kierunku północnego. 

Jak informuje ukraiński portal informacyjny "Militarnii", Gwardia Narodowa Ukrainy rozmieściła przy granicy z Białorusią wyposażone w systemy LRAD (Long Range Acoustic Devices) kołowe pojazdy opancerzone Novator i Kozak-2, w związku z trwającą wspólną graniczną operacją specjalną "Polesie". Jej celem jest wzmocnienie ochrony i obrony ukraińsko-białoruskiego odcinka granicy państwowej Ukrainy. Sprzęt wziął również udział w zrealizowanym 30 listopada szkoleniu jednostek MSW, przeprowadzonym w pobliżu miejscowości Dolsk, w rejonie turzyskim.

Pojazdy wyposażone są w urządzenia akustyczne LRAD-1000Xi, energooszczędny system traktowany jako broń nieśmiercionośna, ale też zapewniający możliwość komunikacji dalekiego zasięgu, np. nadawanie komunikatów głosowych (ostrzeżeń, poleceń itp.) i nadawania odstraszających dźwięków zwracających uwagę w celu określenia zamiaru, przy zachowaniu bezpiecznej odległości.

Urządzenie wykorzystuje dźwięk o niskich częstotliwościach i wysokiej mocy do 150 dB (dla porównania poziom dźwięku samolotu odrzutowego wynosi 120 dB, próg bólu - 125 dB, śmiertelność - 175 dB), więc ma bardzo dotkliwy wpływ na ludzki słuch. Ta nieśmiercionośna broń była używana przez amerykańską policję kilkanaście razy do rozpędzania demonstracji. Chociaż broń akustyczna jest "humanitarna", jej użycie w przypadku długotrwałego narażenia może prowadzić do poważnych komplikacji dla ludzi - podkreślają Ukraińcy.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, pierwsze jednostki Gwardii Narodowej znajdują się już na granicy ukraińsko-białoruskiej i zostały rozmieszczone w pięciu obwodach na północy kraju. Natomiast jednostki drugiego i trzeciego rzutu znajdują się w punktach stałego rozmieszczenia w pełnej gotowości do przemieszczenia. Wśród nich znajduje się też eskadra bezzałogowych statków powietrznych oraz lotnictwo (zarówno samoloty, jak i śmigłowce - do patrolowania i mobilnego dostarczania personelu na określone obszary).

W operacji koordynowanej przez ukraińską Państwową Straż Graniczną biorą udział siły Gwardii Narodowej, policji, Sił Zbrojnych Ukrainy i "innych rezerw" - jak to ujęli Ukraińcy. Działania te mają wzmocnić ochronę ukraińskiej granicy, aby "nie dopuścić do kryzysu migracyjnego oraz przeciwdziałać nielegalnym działaniom". Wcześniej informowano, że na granicę Ukrainy z Białorusią skierowanych zostanie 8,5 tys. dodatkowych wojskowych i policjantów.

Z systemu LRAD korzysta również polska Policja. Sprzęt LRAD-500X, zamontowany na pojazdach Mitsubishi L200, pojawił się także przy polsko-białoruskiej granicy. Wykorzystywany był oczywiście jako system nagłaśniający, do wydawania komunikatów i poleceń. W Polsce bowiem, zgodnie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, funkcja obezwładniania nie może być stosowana.

Reklama
Reklama

Komentarze