Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Kuloodporne plecaki trafią do amerykańskich szkół

Fot. Samuel King Jr., domena publiczna - Wikimedia Commons
Fot. Samuel King Jr., domena publiczna - Wikimedia Commons

Kolejne incydenty z bronią palną lub wręcz masakry amerykańskich uczniów, takie jak chociażby, jedna z najsłynniejszych, w liceum w Columbine, powodują rozwój debaty o zabezpieczeniu szkół oraz uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Tego rodzaju, zapotrzebowanie na ochronę bardzo specyficznych miejsc, odnotowywane jest coraz częściej przez rynek dotychczas skoncentrowany na produkcji wyposażenia dla sił zbrojnych czy służb porządkowych. Najnowszym przykładem jest zwiększająca się popularność w Stanach Zjednoczonych kuloodpornych plecaków, które zaoferowała Amerykanom jedna z izraelskich firm.

Izraelska firma, produkująca na co dzień wyposażenie dla sił zbrojnych oraz służb bezpieczeństwa, przygotowała specjalny kuloodporny plecak z myślą również o zwykłych uczniach lub studentach. Chodzi dokładniej o plecak, który można szybko przekształcić w kamizelkę kuloodporną, chroniącą zarówno plecy jak i przód tułowia osoby noszącej plecak. Ma to być istotne w przypadku zetknięcia się z zagrożeniem jakie niesie osoba z bronią, poruszająca się po budynku szkoły czy uniwersytetu (tzw. aktywny strzelec).

Za nie całe 500 dolarów uczeń lub student mogą zyskać zakamuflowaną ochronę balistyczną, a jednocześnie plecak w którym przeniosą zeszyty, książki czy też laptopa. 

Izraelski firma przekonuje, że jej plecak przekształca się w kuloodporną kamizelkę w mniej niż 2 sekundy. Producent zaznaczył równocześnie, że postronny obserwator, patrząc z zewnątrz nie może ocenić na pierwszy rzut oka, że ma się do czynienia z indywidualną ochroną balistyczną, która w razie zagrożenia przekształca się w przednią i tylną kamizelkę kuloodporną. Część należąca do systemu kamizelki kuloodpornej jest bowiem ukryta i zamknięta w osobnej części plecaka. Co istotne, sam specjalny plecak waży mniej niż 3-5 kg, zaś poziom ochrony kamizelki jest zgodny ze standardem NIJ 0101.06 IIIA (według opisu producenta ma tym samym zatrzymywać najbardziej popularne pociski pistoletowe). Zakłada się, że można również uzyskać wyższy poziom ochrony, taki jak chociażby poziom ochrony balistycznej 3,3+ lub 4. Wówczas istnieje opcja dołączenia dodatkowych płyt balistycznych, jednak przy jednoczesnym zwiększeniu wagi plecaka.

Brytyjski „Independent” napisał, że izraelski producent zwiększył w ostatnim czasie produkcję do nawet 500 sztuk miesięcznie. Tym bardziej, że każda kolejna strzelanina lub incydent z bronią palną w szkołach oraz na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych tylko zwiększa liczbę chętnych do zakupu. Mowa jest również o stworzeniu lżejszych wersji tego rodzaju systemu ochrony, tak aby mogły je na co dzień nosić również mniejsze dzieci.

 jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze