Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Korumpowali sportowców. Jedna z największych grup przestępczych w Europie rozbita

Fot. Policia Nacional (Hiszpania), oficjalny Facebook.
Fot. Policia Nacional (Hiszpania), oficjalny Facebook.

Europol poinformował właśnie, że w dniach 26 i 27 czerwca przeprowadzono jedną z największych operacji przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, działającej w ostatnich latach na terytorium Hiszpanii. Ślady aktywności przestępców wiodą od Półwyspu Iberyjskiego, aż po państwa byłego ZSRR. Sama grupa na co dzień zaangażowana była w nielegalny obrót narkotykami, przemyt tytoniu, a także kradzieże oraz włamania. Co więcej, według śledczych przestępcy mogli stać także za działaniami korupcyjnymi w różnych dyscyplinach sportu.

Śledztwo w sprawie rozbitej w Hiszpanii zorganizowanej grupy przestępczej, rozpoczęło się jeszcze w 2016 r., Dochodzenie wskazało, że śledczy mają do czynienia ze złożoną strukturą przestępczą, być może nawet jedną z większych w Europie. Co więcej na jej czele miał stać tzw. wor w zakonie, najprawdopodobniej pochodzenia ormiańskiego oraz inni przestępcy wywodzący się z państw byłego ZSRR. Mieli oni odpowiadać za koordynację działań grupy i współpracę z przestępczością zorganizowaną z Belgii, Francji, Włoch, Litwy oraz Stanów Zjednoczonych.

Do zatrzymań przestępców doszło 26 i 27 czerwca 2018 r. W całą operację zaangażowana była bezpośrednio hiszpańska policja oraz katalońska Mossos d'Esquadra. Ich działania wspierane były przez przedstawicieli Europolu, INTERPOLu oraz funkcjonariuszy z Gruzji. Ostatecznie aresztowano 129 osób, w tym domniemanych przywódców grupy. Jednocześnie przeszukano 74 miejsca w kilku hiszpańskich miastach. Zajęto 100 000 EUR w gotówce i znaczne ilości nielegalnego tytoniu. Przestępcy byli bardzo dobrze wyposażeni, gdyż oprócz pieniędzy odebrano im różnego rodzaju broń palną i kamizelki kuloodporne.

Jak wskazuje Europol wielu z zatrzymanych miało utrzymywać bliskie kontakty z wieloma tenisistami, graczami siatkówki plażowej, koszykówki i hokeja. Szacuje się, że tym samym około 20 sportowców zostało przekupionych, aby móc uzyskać nielegalny przychód z zakładów bukmacherskich.

Przestępcy mieli również trudnić się masowym przemytem tytoniu na zachód Europy. W tym celu została stworzona międzynarodową sieć, pozwalająca na przerzut ciężarówkami do Francji, Włoch i Hiszpanii tytoniu produkowanego na Ukrainie, i co bardzo interesujące, również w Polsce. Członkowie grupy nie gardzili również udziałem w zyskach ze sprzedaży luksusowych pojazdów.  W przypadku tego rodzaju pojazdów dokonywano manipulacji przy ich licznikach oraz dokumentach, kupując je wcześniej w Belgii i Niemczech, aby docelowo sprzedawać je na terenie Hiszpanii.

Część członków grupy trudniła się także włamaniami do domów znajdujących się w hiszpańskich miejscowościach Alicante oraz Walencja. Kradziono przede wszystkim złoto i srebro, które było następnie przygotowywane do dalszej sprzedaży.

Europol/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze