Reklama

KIO unieważnia, a KGP wdraża. Co dalej z policyjną Tetrą?

4 lutego 2020, 10:52
tetra, policja, fot. slaska polija
Fot. Śląska Policja

Komenda Główna Policji jakiś czas temu zdecydowała, że funkcjonariusze będą posługiwać się łącznością w standardzie Tetra. Rozpisano przetarg, który, mimo nieprzychylnego wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, rozstrzygnięto i rozpoczęto jego realizację. "W naszej ocenie ze strony Policji nie ma żadnych uchybień, wręcz działamy na korzyść Państwa polskiego, wszystkich obywateli i służb ratunkowych" – przekonuje w odpowiedzi na przesłane przez redakcję InfoSecurity24.pl pytania Komenda Główna Policji. Co więcej, kolejny przetarg związany z systemem Tetra, tym razem obejmujący dostawy w ramach umowy ramowej radiotelefonów wraz z uzupełniającym sprzętem i oprogramowaniem, także stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego? Do KIO wpłynęły dwa odwołania, co  przynajmniej w teorii  może opóźnić lub nawet uniemożliwić zakup.

Tetra to system, który zdaniem Policji miał zrewolucjonizować łączność radiową w formacji. Ten "strategiczny i ważny dla bezpieczeństwa Państwa projekt"  jak określała go KGP  okazał się jednak trudny w realizacji. Wdrożenie sytemu Tetra w Policji komplikuje bowiem wyrok KIO z października 2019 roku, w którym Izba zakwestionowała policyjny wybór i nakazała unieważnienie podpisanej umowy. Uznano, że postępowanie z wolnej ręki nie było uprawnione, a KIO podkreśliła, że Policja zdawała sobie sprawę z naruszenia i nie prowadziła postępowania w sposób zapewniający transparentność. "(…) w związku z nieprawomocnym orzeczeniem KIO, zamawiający złożył skargę do Sądu Okręgowego w Warszawie" – poinformowała redakcję Komenda Główna Policji, pytana o to, czy Policja przystąpiła do realizacji umowy, którą Izba kazała unieważnić.

Skarga oczekuje na rozpatrzenie przez Sąd Okręgowy. W naszej ocenie ze strony Policji nie ma żadnych uchybień, wręcz działamy na korzyść Państwa polskiego, wszystkich obywateli i służb ratunkowych.

podkom. Antoni Rzeczkowski, Wydział Prasowo-Informacyjny, Biura Komunikacji Społecznej, Komendy Głównej Policji

KGP postanowiła nie czekać na rozstrzygnięcie sądu i rozpoczęła realizację podpisanej umowy. Z informacji jakie Policja przekazała redakcji InfoSecurity24.pl wynika, że do tej pory została m.in. "udostępniona infrastruktura w zakresie koniecznym do przygotowania dokumentacji, a w najbliższym czasie będą podejmowane kolejne działania zgodne z ustaleniami". KGP kolejny raz przekonuje też, że "system Tetra to jeden z najnowocześniejszych, użytkowany przez najlepsze służby w Europie i na świecie, po wdrożeniu niewątpliwie wzmacniający bezpieczeństwo Polski i obywateli a także umożliwiający w przyszłości skoordynowanie działań ratowniczych z innymi służbami w Polsce i w Europie".

Kolejny przetarg, kolejny problem

Z jednej strony KGP realizuje podpisaną umową (którą KIO kazała unieważnić), z drugiej strony rozpisuje kolejny przetarg, tym razem dotyczący dostaw w ramach umowy ramowej radiotelefonów standardu TETRA z szyfrowaniem TEA2 wraz z uzupełniającym sprzętem i oprogramowaniem niezbędnym dla programowania. I tutaj pojawia się kolejny kłopot, bowiem pod koniec stycznia do KGP, zamiast ofert, wpłynęły dwa odwołania. W formułowanych zarzutach czytamy m.in. o faworyzowaniu przez KGP produktów jednego producenta czy wprowadzeniu do przetargu zapisów ograniczających konkurencję. Jedna z firm, w dokumentach przesłanych do KIO przypomina też, że "zamawiający realizuje obecnie za pomocą urządzeń producenta Motorola Solutions zadanie pod nazwą <<Modernizacja policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich do systemu standardu ETSI TETRA>> numer postępowania (162BŁił/18TG/PMP)", a "w ramach tego postępowania zawarto umowę, pomimo wyroków KIO uchylających decyzję zamawiającego o wyborze oferty dystrybutora marki Motorola". Jak dodano, "w listopadzie 2019 roku oraz w styczniu 2020 roku zamawiający z wolnej ręki zakupił sprzęt producenta marki Motorola taki jak ładowarki i zestawy do programowania".

Co zrobi KIO? Zarzutów pod adresem KGP jest sporo, ale ich liczba nie przesądza wcale o decyzji Izby. Z drugiej strony fakt, że prowadzone obecnie postępowanie łączy się z tym, które KIO kazało unieważnić może okazać się nie bez znaczenia. Tak czy inaczej, pytania o to, co dalej z policyjną Tetrą nie są dziś bezzasadne. Tym bardziej, że jeśli sąd, który rozpatrywać będzie skargę KGP na poprzednie rozstrzygnięcie Izby przychyli się do jej wyroku, decyzja o tym, co zrobić z realizowaną właśnie umową może stanowić nie lada problem dla policyjnych decydentów. Wydaje się więc, że nawet jeśli Policja z Tetry nie zrezygnuje, to jej ostateczne wdrożenie może się znacząco opóźnić. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Zen
wtorek, 4 lutego 2020, 19:25

W dobie rozwiązań internetowej szyfrowanej łączności Tetra odchodzi w "cywilizowanych" krajach do lamusa

Edi
wtorek, 4 lutego 2020, 17:11

Parodia

Romek
wtorek, 4 lutego 2020, 14:25

A wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem Art. 4 pkt. 5 podpunkty B) i C) i D) praktycznie nie stosowane w Policji. Ale co poradzić jak kgp jak i cała budżetówka zatrudnia najtańszych radców prawnych i do tego bierze się każdy organ za interpretację zapisów, których nie tworzył. Nie rozumie logicznego sensu zdania i spójników. Do tego tak się kończy lobbing amerykański w związku z sojuszami. Wystarczy poczytać gdzie pracuje obecnie jeden z lobbystów, który lobbował kiedyś za zakupem F-16... a nawet na łamach D24 były z nim wywiady jako specjalista z branży wojskowej :)

MD
wtorek, 4 lutego 2020, 14:11

Tetra to bardzo dobry standard. Ale policja spóźniła się o dekadę z implementacją. A z planowaniem o dwie. Dzisiaj już większość krajów posiadających takie systemy (np UK, które jest pionierem w tej dziedzinie) już podjęło decyzję o migracji w 4G i docelowo w 5G.

Major Bień
wtorek, 4 lutego 2020, 13:17

Rok 1980 dzwonił, prosił o zwrot swojej technologii.

Reklama
Tweets InfoSecurity24