Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Frontex wysyła posiłki na granicę grecko-turecką

Fot. Frontex
Fot. Frontex

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) ogłosiła w niedzielę, że podniosła poziom alertu dla wszystkich granic z Turcją i wysłała posiłki na granicę grecko-turecką, gdzie tysiące migrantów usiłują przedostać się do Unii Europejskiej.

"Ponownie (...) podnieśliśmy poziom alertu dla wszystkich granic z Turcją do podwyższonego" – oświadczyła rzeczniczka Frontexu w komunikacie rozpowszechnionym w Brukseli. "Otrzymaliśmy od Grecji prośbę o dodatkową pomoc. Już podjęliśmy środki, by rozmieścić w Grecji dodatkowy sprzęt techniczny i funkcjonariuszy" – przekazała.

Unijny komisarz ds. migracji Margaritis Schinas napisał na Twitterze, że zwrócił się o zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych państw UE w celu omówienia sytuacji. Dodał, że "trwają konsultacje" między szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem i unijną komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson.

Turcja otworzyła swe granice z UE w kierunku Grecji i Bułgarii, dając wolną drogę tysiącom uchodźców i migrantów. Jest to presja na UE i członków NATO w celu uzyskania wsparcia dla operacji tureckiej w Syrii.

Frontex wyjaśnił w komunikacie, że uważnie monitoruje sytuację na granicy Grecji i Bułgarii z Turcją. "Szukamy innych sposobów wspierania krajów UE graniczących z Turcją - przekazała agencja. - Jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami greckimi w sprawie dodatkowego wsparcia, które możemy zapewnić w tej szybko zmieniającej się sytuacji".

Frontex dodał, że monitoruje również sytuację w Republice Cypryjskiej, która należy do UE. Ale położona na północy wyspy Turecka Republika Cypru Północnego jest kontrolowana i uznawana tylko przez Ankarę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze