Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Temida zastąpi Trytona. Nowa misja Frontexu na Morzu Śródziemnym

Fot. Frontex
Fot. Frontex

Agencja Frontex rozpoczęła od 1 lutego nową operację na Morzu Śródziemnym, tym samym „Temida” zastąpi dotychczas prowadzoną operację „Tryton”. Większy nacisk ma być położony na wykrywanie zagrożeń terrorystycznych.

Misja "Temida" będzie działać w centralnej części Morza Śródziemnego na szlaku używanym przez migrantów przybywających z Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Turcji i Albanii - poinformował w komunikacie dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri.

"Operacja Temida lepiej zadziała w warunkach zmieniającego się napływu migrantów i przestępczości transgranicznej. Frontex pomoże także Włochom w zwalczaniu działalności przestępczej, takiej jak handel narkotykami przez Adriatyk" - dodał.

Nowa operacja położy większy nacisk na egzekwowanie prawa. Prowadzić będzie działalność wywiadowczą i inne działania mające na celu wykrycie cudzoziemskich bojowników i innych zagrożeń terrorystycznych na zewnętrznych granicach UE - precyzuje oświadczenie Frontexu.

Musimy być lepiej przygotowani, aby udaremniać działalność grup przestępczych, które próbują przedostać się do UE. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej

dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri.

Statki czarterowane przez Frontex będą nadal uczestniczyć w operacjach koordynowanych przez morskie centra ratownicze poszczególnych krajów. W ubiegłym roku misja Frontex uczestniczyła w uratowaniu u wybrzeży Włoch, Grecji i Hiszpanii 38 tys. osób.

W misji Tryton, zainaugurowanej w listopadzie 2014 roku, uczestniczyło 26 państw. Przedstawiciele agencji nieśli także pomoc stronie włoskiej w rejestracji przybywających migrantów.

W ramach operacji Temida Frontex będzie kontynuować swą działalność w hotspotach na terenie Włoch, gdzie pracownicy Frontexu będą wspierać miejscowych urzędników w rejestracji migrantów, pobierać od nich odciski palców i potwierdzać ich narodowość.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze