Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [8.05-14.05]

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP; Lubuska Policja
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP; Lubuska Policja

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.Nominacje na 30-lecie

12 maja, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że dwóch pułkowników Straży Granicznej otrzymało awans na stopień generała brygady SG. Chodzi o płk. SG Roberta Bagana, Komendanta Nadwiślańskiego OSG oraz płk. SG Tomasza Michalskiego, Komendanta Nadodrzańskiego OSG. Prezydent nominacje wręczył 14 maja w trakcie oficjalnych obchodów jubileuszu 30-lecia Straży Granicznej.

Dwa awanse generalskie w Straży GranicznejPodkomisja od rozwoju służb

Posłowie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych powołali 12 maja Podkomisję stałą do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Parlamentarzyści zamierzają przyjrzeć się m.in. aktualnym potrzebom służb podległym MSWiA. Pierwsze posiedzenie odbędzie się najprawdopodobniej podczas najbliższego posiedzenia Sejmu. 

Podkomisja do spraw modernizacji i rozwoju służb mundurowych powołana. Co z projektem ustawy?Wąsik zabiera głos w sprawie ustawy o OSP

"My tylko honorujemy to, że OSP są niezależnymi autonomicznymi stowarzyszeniami. Nie zamierzamy tego naruszać. Same mogą decydować o mundurach, w których będą chodziły, o sposobie w jaki będą zarządzać swoim majątkiem etc." - ocenił 12 maja w rozmowie z PSP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, który komentował zarzuty Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Czy MSWiA i ZOSP RP uda się dojść do porozumienia? Konsultacje trwają.

Wąsik o projekcie OSP: nie stanowi żadnego zagrożenia, żadnego narzucania woli OSP, żadnego wyrzucania ze służb mundurowychCo z tą ochroną?

Zwołania dodatkowego posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych chce jej szef poseł Lewicy Wiesław Szczepański. posłowie mieliby zająć się m.in. kwestią ochrony wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O sprawie Szczepański poinformował 12 maja. Jak na razie nie wiadomo czy, a jeśli tak to kiedy, Marszałek Sejmu zwoła posiedzenie komisji.

Posłowie chcą posiedzenia komisji w sprawie ochrony wicepremiera KaczyńskiegoPolicja na celowniku?

Jak poinformował 12 maja portal TVP Info, Al-Kaida wzywa do zamachów na policjantów i oferuje potężne kwoty. Z najnowszych informacji wynika, że ataki na policję planowane są w całej Europie, a być może także w Polsce. Rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka zapewnia, że "polskie służby wiedzą o zagrożeniu i podejmują odpowiednie działania". 

Ostrzeżenie przed zamachami na policjantów. Polskie służby w stanie gotowościStraż Graniczna świętuje 30-lecie istnienia  

Andrzej Duda wziął udział w obchodach święta Straży Granicznej oraz 30. rocznicy powołania tej służby. Podczas zorganizowanej w Warszawie 14 maja uroczystości prezydent wręczył dwie nominacje na pierwszy stopień generalski, które trafiły do komendantów z Nadwiślańskiego i Nadodrzańskiego Oddziałów Straży Granicznej. Odznaczono również 15 zasłużonych funkcjonariuszy (13) i pracownikom (2) SG. 

Awanse generalskie w SG wręczoneZespołu ds. Rekonwersji

14 maja, podczas spotkania w Senacie RP Senatorów i Posłów oraz przedstawicieli byłych żołnierzy jednostek specjalnych i służb specjalnych, zapoczątkowano prace Zespołu ds. rekonwersji żołnierzy wojsk specjalnych i funkcjonariuszy służb specjalnych. Inicjatywa zainicjowana została przez społeczność Rekonwersja SOF - zrzeszającą ex mundurowych z elitarnych jednostek specjalnych i służb specjalnych. 

Rekonwersja mundurowych w parlamencie. Politycy deklarują wsparcieReklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama