Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [25.12 - 31.12]

Fot. Komenda Stołeczna Policji, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. Komenda Stołeczna Policji, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Krzysztof Sitkowski/KPRP

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.Nadinspektor wychodzi z cienia

Szef stołecznych policjantów podkreślił w opublikowanym 28 grudnia wywiadzie, że zadaniem policji "nie jest <<brutalność>>, tylko przywrócenie porządku i działanie zgodnie z obowiązującym prawem". Nadinspektor Paweł Dobrodziej dodał również, że nie pozwoli on "ukarać policjanta wyłącznie na podstawie emocji, których nie brakuje w przestrzeni publicznej". 

Nadinsp. Dobrodziej: naszym celem nie jest "brutalność", tylko przywrócenie porządku [WYWIAD]Inwestycja w optoelektronikę trwa

Straż Graniczna prowadzi warte 7,2 mln złotych brutto postępowanie na systemy optoelektroniczne, które trafić mają na wschodnią granicę kraju. Jak dowiedzieliśmy się 22 grudnia, chętnych na jego realizację jest trzech oferentów, ale dwie propozycje przekraczają budżet formacji.

Na wschodnią granicę trafi sprzęt obserwacyjny za 7 mln złotych?Kolejne podejście do miotaczy zakończone niepowodzeniem

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej zmusił policję do unieważnienia przetargu na dostawę 18 tys. ręcznych miotaczy pieprzu o pojemności 75 ml. Formację od realizacji dostaw dzieliło już tylko podpisanie umowy, bowiem udało jej się jeszcze we wrześniu wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Miotaczy pieprzu nie będzieDo czterech razy sztuka?

Rzeszowska komenda wojewódzka 21 grudnia wybrała najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na dostawę 17 sztuk samochodów osobowo-terenowych nieoznakowanych dla jednostek terenowych Komendy Głównej Policji. Jest to już czwarte podejście formacji do tego zakupu i niedługo przekonamy się, czy tym razem zakończy się ono podpisaniem umowy.

Do czterech razy sztuka? Przetarg na policyjne terenówki na finiszuGrudniowe uzupełnianie zapasów

Rok się kończy, ale policja nie zwalnia zakupowego tempa. W drugiej połowie grudnia formacja ogłosiła sporo przetargów na zakup amunicji i granatów. Do mundurowych trafić mogą też m.in. nowe celowniki kolimatorowe czy ładunki miotające do wyrzutników pirotechnicznych. 

Policja się zbroiChiński producent dronów z problemami w USA

Amerykanie uderzyli w grudniu w jednego z najważniejszych światowych graczy na rynku produkcji bezzałogowych statków powietrznych, dostarczającego sprzęt m.in. polskiej policji. Na celowniku Departamentu Handlu znalazł się chiński koncern SZ DJI Technology Co Ltd., który ma stracić wsparcie technologiczne amerykańskich firm.

Coraz większe problemy chińskich dronów w USASylwestrowy "lockdown"

Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiedział 30 grudnia na pytania dziennikarzy dotyczące egzekwowania zakazów obowiązujących w Sylwestra oraz Nowy Rok. Chodzi m.in. o zgromadzenia publiczne oraz przemieszczanie się. Są możliwe mandaty zgodnie z obowiązującymi przepisami - mówił w środę.

Rzecznik rządu o przemieszczaniu się w sylwestra: policja będzie egzekwowała obowiązujące zakazyNowy sprzęt na Okęciu

10 nowych bramek do automatycznej odprawy granicznej, ambulans pirotechniczny i przenośny system RTG - to nowy sprzęt, który 28 grudnia odebrał oficjalnie Nadwiślański Oddział Straży Granicznej. Zarówno bramki, jak i specjalistyczny sprzęt pirotechniczny, został zakupiony przez Wojewodę Mazowieckiego za kwotę blisko 4,9 mln złotych.

Dostawa sprzętu dla Nadwiślańskiego Oddziału Straży GranicznejSzczepionka dla więzienników

29 grudnia do gen. Jacka Kitlińskiego, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, trafiło pismo w którym związkowcy z Tymczasowej Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ Solidarność pytają kiedy szczepień przeciw COVID-19 doczekają się mundurowi i pracownicy tej formacji. Nie znaleźli się oni bowiem na liście "Etapu I" programu szczepień, na którą trafili m.in. policjanci czy strażacy.

Kiedy Służba Więzienna doczeka się szczepień na COVID-19?65 za 52 

Ochotnicze Straże Pożarne z gmin, które zwyciężyły w dwóch turach resortowej "Bitwy o wozy" odebrały pojazdy ratowniczo-gaśnicze - poinformowało 31 grudnia br. MSWiA. W sumie do strażaków trafiło 65 samochodów o łącznej wartości 52 mln złotych.

Samochody z "Bitwy o wozy" odebraneZwiązkowcy pytają o źródło pieniędzy

Skąd pochodzić będą pieniądze na dodatki dla policjantów prewencji i kontrterrorystów? - zastanawiają się związkowcy z NSZZ Policjantów. Andrzej Szary, przewodniczący NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, zwrócił się w tej sprawie 23 grudnia do komendanta głównego policji.

Skąd pieniądze na dodatki dla prewencji i kontrterrorystów?Sprzęt dla policyjnych pirotechników

28 grudnia policja ruszyła z przetargiem na dostawę kombinezonów dla pirotechników. Kombinezony muszą zapewniać pirotechnikom maksymalny stopień ochrony przed działaniem materiałów wybuchowych eksplodujących w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonariusza, w tym przeciw odłamkom i działaniu fali uderzeniowej powstałej w skutek wybuchu.

W planach nowe kombinezony dla policyjnych pirotechnikówA jednak bez funduszy nagród

29 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. To przysłowiowa "kropka nad i", która przypieczętowuje fakt, że w całej administracji publicznej, w tym w służbach mundurowych, nie powstaną fundusze nagród, a te będą mogły być wypłacane ze środków przeznaczonych na uposażenia.

Ustawa okołobudżetowa opublikowana. W 2021 roku fundusze nagród nie powstanąReklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama