Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Blisko 1 mld euro dla ofiar terroryzmu w Hiszpanii

Fot. UKBERRI.NET/Wikimedia Common, CC BY 2.0
Fot. UKBERRI.NET/Wikimedia Common, CC BY 2.0

Władze Hiszpanii wypłaciły od 1999 r. ofiarom terroryzmu w tym kraju prawie 1 mld euro - wynika z szacunków MSW tego kraju. Wśród poszkodowanych są zarówno osoby ranne wskutek zamachów dżihadystycznych, jak też zamachów przygotowanych przez organizacje o charakterze separatystycznymi i skrajnie lewicowym.

Raport podległej ministerstwu Głównej Dyrekcji Wsparcia Ofiar Terroryzmu (DGAVT) cytowany we wtorek przez hiszpańskie media, dowodzi, że wypłacane środki kierowane są zarówno jako odszkodowanie, jak też w formie rent jako pomoc finansowa dla ofiar zamachów.

Jak wskazał dziennik "El Independiente", blisko 1 mld euro wypłacony od 1999 r. przez DGAVT trafił głównie do osób rannych w zamachach, jak też do dzieci osieroconych ofiar aktów terroru. Beneficjentów tego wsparcia jest blisko 10,5 tys.

Ze statystyk agendy MSW wynika, że 70 proc. osób otrzymujących wsparcie z budżetu Hiszpanii z tytułu odszkodowania z powodu terroryzmu stanowią ofiary baskijskich separatystów z ETA. Walcząca od dekady lat 60. XX w. o niepodległość Kraju Basków organizacja zakończyła swoją działalność w 2018 r.

Z kolei ponad 20 proc. poszkodowanych przez terroryzm w Hiszpanii otrzymuje wsparcie z tytułu szkód poniesionych wskutek dżihadystycznych aktów terroru. Dominują wśród nich ofiary zamachów bombowych, do których doszło przy madryckiej stacji Atocha 11 marca 2004 r. Zginęło w nich 191 osób, a 1858 zostało rannych.

Wśród osób otrzymujących odszkodowania i renty z tytułu zgonu bliskiego lub uszczerbku na zdrowiu są też ofiary radykalnie lewicowych Grup Oporu Antyfaszystowskiego 1 Października (GRAPO). Według MSW Hiszpanii aktywność tej figurującej na liście organizacji terrorystycznych UE organizacji jest dziś jednak marginalna.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze