Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Błaszczak: na granicy z Białorusią powstanie płot o wysokości 2,5 metra

Fot. Mariusz Błaszczak/Twitter
Fot. Mariusz Błaszczak/Twitter

Na granicy z Białorusią powstanie nowy płot o wysokości 2,5 metra - poinformował w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Przekazał też, że będzie więcej żołnierzy zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej.

"Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m. Więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej. Wkrótce przedstawię szczegóły dotyczące dalszego zaangażowania Sił Zbrojnych RP" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Szef MON informował w piątek, że w Wojsko Polskie wspólnie ze Strażą Graniczną patroluje odcinek graniczny z Białorusią. "Dziś w operacji udział bierze ponad 900 żołnierzy. W razie potrzeby jesteśmy w stanie natychmiast zwiększyć zaangażowanie" - napisał wówczas minister na Twitterze.  W sobotę, szef MON - zamieszczając zdjęcia uszkodzonego ogrodzenia na granicy - że problem na granicy polsko-białoruskiej to brudna gra Łukaszenki i Kremla, a uszkodzenie ogrodzenia to także efekt działalności białoruskich służb.

Decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią, podjął też w ubiegłym tygodniu litewski parlament. Płot ma mieć długość 508 km i szacuje się, że kosztować będzie około 152 mln euro. Finasowanie przewidziane jest z budżetu państwa, ale niewykluczone, że zostanie również wykorzystane wsparcie unijne. Według Bilotaite kwestia finasowania projektu była m.in. omawiana podczas środowej nadzwyczajnej wideokonferencji ministrów spraw wewnętrznych krajów UE. Inwestycja ma zostać zakończona do września przyszłego roku. 

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej.

W poniedziałek rano w miejscowości Usnarz Górny funkcjonariusze policji wzmocnili działania Straży Granicznej i wojska. Kilkaset metrów od obozowiska migrantów, które znajduje się po białoruskiej stronie, pilnują dostępu do granicy z Białorusią.

Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom pogranicznicy zapobiegli.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze