Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

AW169 dla norweskiej policji

AW169 w barwach norweskiej policji - Fot. Leonardo Helicopters
AW169 w barwach norweskiej policji - Fot. Leonardo Helicopters

Dyrekcja norweskiej policji ogłosiła koncern Leonardo Helicopters zwycięzcą przetargu na zakup trzech śmigłowców z opcją na kolejne trzy maszyny, zakupione zostaną AW169. Jest to element programu modernizacji norweskiej floty śmigłowcowej. Maszyny mają służyć m. in. do zadań antyterrorystycznych. 

Kontrakt który zostanie zawarty w sierpniu 2017 roku to wynik przetargu będącego częścią szerszej modernizacji służb porządku publicznego. Nowy śmigłowiec ma przyczynić się do poprawy zdolności norweskiej policji, zapewniając większy zasięg i elastyczność konfiguracji niż obecnie wykorzystywane maszyny. Ma też wzmocnić zdolność do szybkiego reagowania na zagrożenia.

Czytaj też: Krystowski: Większość floty śmigłowcowej z krajowych zakładów [WYWIAD]

Maszyny AW169 będą wykonywały zadania z zakresu obserwacji, nadzoru, transportu zespołów ds. operacji specjalnych. Będą też służyć w roli powietrznej platformy dla snajperów. Konfiguracja śmigłowców dla norweskiej policji pozwoli na transport sześciu funkcjonariuszy, śmigłowce będą wyposażone w środki obserwacyjne.

AW169 to 4,8-tonowy wielozadaniowy, dwusilnikowy śmigłowiec oblatany zaledwie 5 lat temu i zbudowany w oparciu o zastosowanie nowoczesnych materiałów. PZL-Świdnik dostarcza kompozytowe kadłuby i inne komponenty stosowane w budowie AW169. Maszyny te są wykorzystywane w 30 krajach do różnych zadań, w tym do wsparcia utrzymywania porządku publicznego, misji ratunkowych, świadczenia usług medycznych, transportu morskiego, transportu VIP, transportu ładunków. W Skandynawii AW169 są szeroko stosowane w ratunkowej służbie medycznej, misjach pilotowania statków w portach oraz w transporcie morskim. 


Reklama

Komentarze

    Reklama