Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

59 mln euro za drony do ochrony szlaków morskich

Fot. Juliusz Sabak, Defence24.pl
Fot. Juliusz Sabak, Defence24.pl

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu wybrała ofertę izraelskiej firmy Elbit Systems dotyczącą użytkowania bezzałogowych statków powietrznych (bsp) na potrzeby nadzoru akwenów morskich. Za 59 milionów euro Agencja ma pozyskać dostęp do możliwości jakie oferują bsp typu Hermes 900 w odmianie dostosowanej do działań morskich. Działania dronów Elbit Systems, na potrzeby Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa na Morzu będą wsparte kooperacją z portugalskim CEiiA (Centre of Engineering and Product Development).

Wynajęte i zabezpieczone pod względem obsługi przez Elbit System, we współpracy z portugalskim CEiiA, Hermes-y 900 mają zagwarantować możliwość prowadzenia rozpoznania oraz obserwacji kluczowych akwenów morskich na długich dystansach. Hermes 900, w wersji przeznaczonej do patroli morskich, ma pozwolić na operowanie zarówno nad wodami przybrzeżnymi, jak i wodami znacząco oddalonymi od terytorium samych państw UE. Oprócz bsp Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu uzyska od Elbit Systems oraz CEiiA specjalnie dostosowane do tego rodzaju misji lądowe centrum kierowania.

Hermesy 900, w wersji morskiej, mają przede wszystkim zwiększyć możliwości monitorowania długiej linii brzegowej państw UE, a także przyspieszyć i zwiększyć efektywność wykrywania podejrzanej aktywności oraz występujących na tego rodzaju akwenach morskich zagrożeń np. wycieków ropy itp. Tego rodzaju statki powietrzne są wyposażone w szereg systemów przeznaczonych do monitorowania ruchu na morzu, obserwacji konkretnych obiektów i następnie przekazywania informacji bezpośrednio do centrum kontroli. Dotyczy to zastosowania w ramach ich wyposażenia morskiego radaru, specjalnie dostosowanej do specyfiki działań morskich głowicy optoelektronicznej, systemu automatycznej identyfikacji (AIS) oraz podpięcia pod łączność satelitarną.

Obecny kontrakt jest przewidziany na okres dwuletniego użytkowania izraelskich dronów, przy możliwości przedłużania go o kolejne dwa lata w ramach prawa opcji, w cyklach obejmujących rok. W przypadku realizacji całości kontraktu Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu wyda na użytkowanie izraelskich bsp typu Hermes 900 około 59 milionów euro. Jak wskazał, Elad Aharonson, General Manager Elbit Systems ISTAR Division, wybór maszyny typu Hermes 900 to kolejny wyraz zaufania dla tego rodzaju rozwiązania bsp, które jest już użytkowane w Azji, w rejonie Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej, Europy oraz oczywiście samego Izraela.

Przypomnijmy, że Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu jest jedną ze struktur współczesnej UE. Jej siedziba jest zlokalizowana w portugalskiej Lizbonie. Sama Agencja zapewnia pomoc techniczną i wsparcie Komisji Europejskiej oraz państwom członkowskim UE w opracowywaniu czy też wdrażaniu prawodawstwa UE, w zakresie bezpieczeństwa na morzu, przeciwdziałania występowaniu zanieczyszczenia środowiska wynikającego z aktywności żeglugi morskiej czy też szerzej w obrębie całościowego bezpieczeństwa na morzu. Motywem powstania Agencji były dwa tragiczne wypadki, związane z katastrofą tankowca Erika w 1999 r. oraz Prestige w 2002 r.

Jej podstawowe działania obejmują reagowanie na zanieczyszczenia np. olejami lub innymi substancjami chemicznymi, ale również monitorowanie ruchu statków oraz identyfikację i śledzenie jednostek morskich na długich dystansach (stąd m.in. pozyskanie możliwości jakie oferuje Hermes 900 w wersji przeznaczonej do patroli morskich).

jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze