Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu

13 października 2021, 14:02
kaczyński, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Na początku roku wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zrezygnuje ze stanowiska w rządzie - wynika z informacji do których dodarła PAP. 

W środę rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Tradycyjnie przed obradami zebrał się klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, w którym wziął udział lider ugrupowania Jarosław Kaczyński. Jak wynika z informacji PAP, poinformował on parlamentarzystów ugrupowania, że na początku przyszłego roku zrezygnuje z zasiadania w rządzie. Podkreślił, że decyzja ta podyktowana jest koniecznością większej kontroli nad partią.

Lider PiS pytany we wrześniu, czy planuje opuścić rząd stwierdził, że na pewno w tym roku tego nie zrobi i tłumaczył, że pracuje nad projektami dotyczącymi powszechnego obowiązku obrony. "Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię się czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia czyli kierowania partią" - mówił.

Kaczyński został powołany na stanowisko wicepremiera 6 października 2020 r. Wykonuje on zadania przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jak na razie nie wiadomo kto stanie na czele Komitetu, ani czy ten będzie – po odejściu Jarosława Kaczyńskiego z rządu – jeszcze istniał.

Zgodnie zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 9 października 2020 r., Komitet do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów. Do jego zadań należy "zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie". Jego pracami kieruje przewodniczący – Wiceprezes Rady Ministrów wskazany przez Prezesa Rady Ministrów, a w skład wchodzą: Minister Obrony Narodowej, minister właściwy do spraw wewnętrznych, Minister Sprawiedliwości, minister właściwy do spraw koordynowania działalności służb specjalnych, jeżeli został wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów oraz minister właściwy do spraw zagranicznych.

Jak mówił sam Jarosław Kaczyński "komitet do spraw bezpieczeństwa jest instytucją koordynacyjną i zajmuje się problemami związanymi przede wszystkim z obroną narodową, zarówno w jej wymiarze zewnętrznym jak i wewnętrznym i zajmuje się - jeśli chodzi o przyszłość - przygotowywaniem zarówno rozwiązań prawnych jak i praktycznych odnoszących się do tych dziedzin". W ostatnich dniach Komitet zajmować miał się m.in. sprawą budowy bariery na polsko-białoruskiej granicy. Z informacji jakie przekazał wicepremier Kaczyński wynika, że to właśnie w tam zapadły wiążące w tej kwestii decyzje. 

PAP/IS24

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Uzi
środa, 13 października 2021, 18:19

A taki był ładny... radziecki...szkoda

tw0sw0rds
środa, 13 października 2021, 17:09

Co za strata, a tyle dobrego jako minister zrobił.

Luke
środa, 13 października 2021, 17:00

Musi sie skupic w 100% jak zaorac totalnom opozycie za dwa lata!

Herr Wolf
środa, 13 października 2021, 21:53

A o kim prawisz?

hah
czwartek, 14 października 2021, 11:50

zainteresuj sie pokityka krajowa, to sie dowiesz :)

TROJAN
środa, 13 października 2021, 16:33

do wagonu razem z reszta pis po sld psl konfederacji i na dożywotnie roboty na kopalniach węgla które tak usilnie chcą zamykać za wszelką cenę a majątki na skarb państwa i odbudowę kraju

Szkoda wyjaśniać
czwartek, 14 października 2021, 17:33

Od kiedy tak się starają zamknąć kopalnie bo jak dotąd chronią Polskie kopalnie, ale co ja tam wiem u was na wschodzie w wiadomościach samą prawdę mówią.

Tweets InfoSecurity24