Reklama

Służby Mundurowe

Bezpieczeństwo papieża wyzwaniem dla BOR

  • Fot. Jeffrey Bruno/Wikimedia, CC BY 2.0
    Fot. Jeffrey Bruno/Wikimedia, CC BY 2.0

Ekspert ds. terroryzmu Krzysztof Liedel podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa papieżowi podczas Światowych Dni Młodzieży będzie wyzwaniem dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Co więcej, spontaniczne zachowanie osoby ochranianej to dodatkowe utrudnienie - dodał wykładowca Collegium Civitas.

W maju funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, którzy podczas Światowych Dni Młodzieży będą w ochronie osobistej papieża Franciszka, polecieli do Watykanu. Zabezpieczali przejazd papieża na Placu Św. Piotra i starali się poznać jego zwyczaje. Brali też udział w ćwiczeniach z Żandarmerią Watykańską i włoską policją.

Jak podkreślił ekspert, zabezpieczenie wizyty papieża w Polsce podczas ŚDM będzie wyzwaniem dla Biura Ochrony Rządu, którego oficerowie będą współpracowali z watykańskimi funkcjonariuszami. "To naprawdę trudne zadanie przed służbami. Wszyscy ci, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo różnego rodzaju VIP-ów zawsze powtarzają, że bardzo spontaniczne zachowania osoby, którą się ochrania, są dla nich dodatkowym utrudnieniem" - powiedział Liedel.

"Myślę, że papież Franciszek już swoją bezpośrednią ochronę przyzwyczaił do tego. Nasi oficerowie Biura Ochrony Rządu posiadają te informację i wiedzą, że może do takich sytuacji dojść. Są w stanie zastosować różnego rodzaju taktyki i strategie, które pozwalają odpowiednio na to reagować. Stąd ich wizyta w Watykanie, aby zapoznać się z tymi nowymi procedurami" - dodaje.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. ŚDM poprzedzą organizowane w całym kraju tzw. dni w diecezjach, które potrwają od 20 do 25 lipca.

Reklama

Komentarze

    Reklama