Reklama

Służby Mundurowe

Awanse generalskie w Straży Granicznej

Fot. Izabela Bajda (KGSG)
Fot. Izabela Bajda (KGSG)

Prezydent Andrzej Duda nadał stopnie generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej. Awansowani zostali płk SG Marek Łapiński - Komendant Główny Straży Granicznej, a także płk SG Tomasz Praga - Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Wręczenie nominacji przez Prezydenta RP odbędzie się 16 maja br. podczas odbywających się w Zamościu obchodów święta Straży Granicznej. Zgodnie z ustawą na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej oraz na stopień generała Straży Granicznej mianowania dokonuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Czytaj także: Szkolenie funkcjonariuszy konnych Straży Granicznej

Marek Łapiński urodził się w 1963 roku w Zamościu. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1993 roku. Od 1998 roku pełnił funkcję zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. W latach 2006-2007 był dyrektorem Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Następnie pełnił funkcję dyrektora Zarządu Komendy Głównej Straży Granicznej. 31 grudnia 2015 został powołany na stanowisko komendanta głównego Straży Granicznej.

Tomasz Praga urodził się w 1970 roku. Swoją służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1994 r., w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Od 1994 r. zajmował stanowiska m.in. kierownika kancelarii tajnej i naczelnika wydziału. Ukończył Wyższą Szkołę Administracji i Zarządzania w swoim rodzinnym Przemyślu. W Komendzie Głównej Straży Granicznej służy od 2008 r., a od 7 marca 2016 r. jest zastępcą komendanta głównego SG.

Czytaj także: Szydło i Błaszczak w Straży Granicznej. Uszczelnienie granic priorytetem rządu

 

Reklama

Komentarze

    Reklama