Reklama

Służby Mundurowe

AW139 dla Malty. „Wsparcie ochrony granicy i misji SAR”

Siły zbrojne Malty zamówiły dwusilnikowy śmigłowiec typu AW139. Maszyna będzie wykorzystana przede wszystkim do działań z zakresu ochrony granicy morskiej.

Po zrealizowaniu omawianego zamówienia siły zbrojne Malty będą dysponować łącznie trzema śmigłowcami typu AW139. W komunikacie AgustaWestland podkreśla się, że finansowanie modernizacji technicznej maltańskich sił zbrojnych jest dofinansowywane z funduszy europejskich.

W założeniu wprowadzenie śmigłowca AW139 ma m.in. przyczynić się do wzmocnienia zdolności w zakresie prowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych. Maszyna będzie wyposażona m.in. w system obserwacji w podczerwieni FLIR o wysokiej rozdzielczości, radar poszukiwawczo-pogodowy, transponder morski, reflektor „szperacz” oraz wciągarkę ratunkową.

Śmigłowiec zostanie również zaopatrzony w 4-osiowy autopilot z trybami SAR, urządzenia służące do łączności satelitarnej oraz nadmuchiwane pływaki. Wiropłat jest napędzany dwoma silnikami PT6-67C z cyfrowym systemem sterowania FADEC.

AugustaWestland podkreśla, że śmigłowce AW139 zostały wybrane lub już są używane z przeznaczaniem do prowadzenia działań w środowisku morskim i z zakresu ochrony granic  m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA, Hiszpanii, Estonii, Malezji, Republice Korei czy Japonii. Maszyny tego typu są również wykorzystywane np. do transportu pasażerskiego, przewozu VIP, ratownictwa medycznego czy zwalczania pożarów.

Łącznie do chwili obecnej sprzedano więcej niż 900 śmigłowców AW139, natomiast użytkownikom dostarczono ponad 730 maszyn.

Reklama

Komentarze

    Reklama