Reklama

Straż Graniczna

Austria zamyka granice. Wojsko wkracza do działań

  • Fot: © LPD Burgenland
    Fot: © LPD Burgenland

Wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner poinformował, że Austria wprowadza kontrolę na granicach, a do pomocy w działaniach związanych z napływem uchodźców skierowanych zostanie 2200 żołnierzy.

Austria boryka się z problemem tysięcy imigrantów, którzy tranzytem zmierzali do Niemiec. Po niedzielnym jednostronnym wprowadzeniu kontroli granicznej przez Berlin, tłum utknął na austriackich przejściach granicznych. Tylko w niedzielę na granicy austriacko-niemieckiej pojawiło się ok. 4500 uchodźców i imigrantów. Kolejne setki zmierzają do Austrii i Niemiec z Węgier, chcąc zdążyć przed wchodzącą w życie 15 września nowelizacją prawa mającą zdecydowanie zwiększyć kary za próby nielegalnego przekraczania granicy.

Kanclerz Austrii Werner Faymann powiedział z kolei, że Austria nie ma innego wyjścia, niż przywrócenie kontroli granicznej, skoro wprowadziły ją Niemcy. W przeciwnym razie zmierzyć będzie musiała się z niekontrolowaną falą uchodźców i imigrantów.

Austriackie wojsko skierowane zostało do pomocy służbom socjalnym i policji, poprosiło o to ministerstwo spraw wewnętrznych. Żołnierze będą angażowani głównie do działań związanych z pomocą humanitarną, jednak w razie potrzeby pojawią się również na granicach, gdzie będą współdziałać z policją.

Reklama

Komentarze

    Reklama