Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Antyterroryści ćwiczą w centrum Warszawy. Szkolenie przed szczytem NATO i ŚDM

  • Ćwiczenia Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Fot. policja.waw.pl
    Ćwiczenia Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Fot. policja.waw.pl

Stołeczna policja i Żandarmeria Wojskowa przygotowują się wspólnie do zabezpieczenia szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Funkcjonariusze, którzy ćwiczyli w jednym z warszawskich hoteli, mieli za zadanie odbicie zakładników z rąk uzbrojonych terrorystów. 

Do warszawskiego hotelu wtargnęła grupa uzbrojonych osób, mają ładunki wybuchowe, biorą zakładników - to scenariusz ćwiczeń stołecznej policji i Żandarmerii Wojskowej, które w nocy z czwartku na piątek odbyły się w centrum stolicy. 

Ćwiczenia - jak powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek - ocenią policyjni eksperci. Powstanie też specjalny raport, który podsumuje ich przebieg.

- To przede wszystkim przygotowanie do zabezpieczenia olbrzymich przedsięwzięć, które czekają nas latem - szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Chodziło o to, by policjanci mogli ćwiczyć w realnych warunkach, jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistości. Scenariusz - nie możemy ujawniać szczegółów - zakładał, że grupa osób z bronią i ładunkami wybuchowymi zajmuje w hotelu pomieszczenia i bierze zakładników - dodał rzecznik. 

Scenariusz tego typu ćwiczeń zazwyczaj nie jest sztywny, a policjanci muszą się zmierzyć z niespodziewanymi sytuacjami. - To nie tylko przećwiczenie procedur, bardzo istotna jest praktyka - czyli to jak policjanci i - w tym przypadku - żołnierze, pokonują różnego rodzaju przeszkody. Jak działają, by doprowadzić do rozwiązania sytuacji kryzysowej - dodał Mrozek.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone w hotelu Novotel, włączono w nie również obsługę hotelową. Według rzecznika dla pracowników obiektu i całej sieci hotelowej było to również szkolenie z obowiązujących procedur. Ćwiczono też m.in. udzielanie pierwszej pomocy i zabezpieczanie broni oraz materiałów wybuchowych.

- Każde takie ćwiczenia służą temu, by z jednej strony doskonalić działania policjantów, a z drugiej wyłapać ewentualne rzeczy, które mogą stanowić jakiś słaby punkt. Chodzi o to, by w sytuacji, gdy dojdzie do rzeczywistego zagrożenia, móc działać jak najskuteczniej - powiedział Mrozek.

Czytaj też: Machnikowski: Konieczne uregulowanie współpracy wojska i służb. Poziom przygotowania ŚDM "dość niski".

To nie pierwsze tego typu ćwiczenia przeprowadzane w ostatnich miesiącach przez policjantów Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Razem z innymi służbami sprawdzali w ten sposób swoje umiejętności m.in. w teatrze „ROMA” i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Imprezy związane z tym wydarzeniem będą też odbywać się w innych polskich miastach. Z kolei szczyt NATO ma odbyć się w dniach 8-9 lipca 2016 r. w Warszawie.

Reklama

Komentarze

    Reklama