Andrzej Duda: będę się starał ze wszystkich sił, by program modernizacji służb mundurowych był kontynuowany

8 marca 2021, 13:38
Andrzej Duda, fot. Krzysztof Sitkowski KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

W trudnym czasie pandemii strażacy zarówno z PSP, jak i OSP jak zawsze stanęli na wysokości zadania - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że służby mundurowe, a w tym strażacy, mogą liczyć na jego wsparcie w kontynuowaniu programu modernizacji.

Prezydent spotkał się ze strażakami państwowych oraz ochotniczych straży pożarnych, zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19. To trzecie z cyklu "Solidarnie w czasie pandemii COVID-19" spotkanie z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w walkę z pandemią. W poniedziałkowym spotkaniu biorą udział Prezes Zarządu Głównego Związku OSP Waldemar Pawlak oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Andrzej Duda zapewnił, że będzie "się starał ze wszystkich sił", by program modernizacji służb mundurowych realizowany w latach 2017-2020 był kontynuowany. "Trzeba starać się o to, byśmy mimo pandemii, mimo sytuacji kryzysowej, także i dla budżetu centralnego, mogli zrealizować kolejny etap tego programu, który był zakładany na lata 2021-2024" - powiedział Duda. Podkreślił, że w tym zakresie służby mundurowe mogą liczyć na jego wsparcie. "Uważam, że sytuacja, w jakiej znajdują się służby odpowiadające za nasze bezpieczeństwo, jak te służby są wyposażone, jak bezpiecznie funkcjonariusz może realizować swoje zadania, czy ten funkcjonariusz jest dobrze wynagradzany (...), ma z punktu widzenia państwowego, i oczywiście mojego, fundamentalne znaczenie" - powiedział prezydent. 

Na jakim etapie są obecnie prace nad kontynuacją programu modernizacji służb mundurowych? Na to pytanie trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć. W ubiegłym tygodniu z pismem w tej sprawie do szefa MSWIA zwrócili się przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. "W związku z informacjami o możliwościach finansowych, jakie Polska zyska dzięki środkom w ramach Planu Odbudowy dla Europy (…) Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych dostrzega możliwość realizacji zobowiązań zapisanych w Porozumieniu zawartym w dniu 8 listopada 2018 r. pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami reprezentującymi funkcjonariuszy służb mundurowych" – piszą mundurowi związkowcy. Oczekują zorganizowania przez MSWiA spotkania, podczas którego "omówione zostałyby możliwości wprowadzenia w życie kolejnej ustawy modernizacyjnej". Jak dodawał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, "minister i rząd stracili argumenty by dalej zwlekać", a "środki na kontynuowanie modernizacji w służbach mundurowych powinny się znaleźć". Nie wiadomo, czy stanowisko prezydenta pomoże w przyspieszeniu prac na programem rozwoju. Wiadomo jednak, że mundurowi liczą na wsparcie, a to ze strony głowy państwa wydaje się być dość wyraźne.

"(Pandemia - przyp. red.)) to jest bardzo trudny czas i dobry moment, by po raz kolejny podziękować wszystkim Państwu i prosić o przekazanie moich wyrazów wdzięczność wszystkim koleżankom i kolegom, funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom, druhom i druhnom" - powiedział podczas spotkania Duda. Zaznaczył, że jest za co dziękować, bo strażacy zarówno z PSP, jak i OSP, "jak zawsze stanęli na wysokości zadania". "W każdej chwili, kiedy są potrzebni, to także i są gotowi, i przybywają na miejsce, i stają niezawodnie do służby" - powiedział prezydent. Zaznaczył, że strażacy mają doświadczenie w realizacji zadań, które przyniosła ze sobą pandemia koronawirusa; wiedzą, które z wprowadzonych rozwiązań sprawdziły się, a które nie, gdzie są obszary wymagające poprawy. Dodał, że o tym właśnie chciałby na poniedziałkowym spotkaniu porozmawiać. Jak mówił, głównym zyskiem ze spotkania powinna być merytoryczna wiedza na temat ewentualnych mankamentów systemu, a także tego, które rozwiązania funkcjonują dobrze i mogą stać się rozwiązaniami stałym.

PAP/DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Policjant
wtorek, 23 marca 2021, 14:31

Może nowe Związki pokażą klasę i czyich interesów będą pilnować. Bo jak czas pokazał stere związki pokazały klasę.

Policjant zwykły
środa, 10 marca 2021, 11:46

Grunt że związki zawodowe wywalczyły dodatek dziadkowy (głównie pod siebie i prawdziwych Policjantów z KGP ) a jakaś modernizacja dla pionków może poczekać parę latek, niech wypisują dalej mkk za art 116kw i siedzą cicho.

Bart
środa, 10 marca 2021, 02:45

Temat 15a już zapomniany. Szkoda, że tak lekko rozdają pieniądze, a mnie szlag trafia, że 8 lat pracy w cywilu pójdzie w niwecz!!!

LEX RETRO NON AGIT
środa, 10 marca 2021, 23:47

Problem polega na tym że nikt z grupy 99-03 nigdy nie zrzekł się swoich składek emerytalnych które powinny być doliczone z ART15 i dotyczyć wszystkich formacji mundurowych .To że sobie nieprawnie wprowadzili ART15a by objął ludzi datą wstecz 2003 r jest niezgodne z prawem a teraz próby załatwienia sprawy w postaci ART15aa ,obietnica drugiej emerytury i zamknięcie dopuszczalność drogi Sądowej a nie rozliczenie uczciwe ludzi co powinno być zrobione w imię prawa i sprawiedliwości.

Kaczka
wtorek, 9 marca 2021, 13:07

Czuję się bezpieczniej gdy prezydent jest na nartach.Jego starania zwykłe mają odwrotny skutek od zamierzonego

Adi
wtorek, 9 marca 2021, 12:07

Też się pytam gdzie podwyżka 2021 , gdzie realizacja porozumienia 2018r?

Tweets InfoSecurity24