W przyszłym tygodniu ruszą szczepienia służb mundurowych? Wiceszef MSWiA: jeszcze dziś będziemy rozmawiać z komendantami

16 lutego 2021, 08:37
Maciej Wąsik, fot. KPRM
Fot. KPRM

"Polska otrzymała dostawy szczepionki AstryZeneca i jesteśmy w stanie przystąpić do szczepienia wszystkich służb" – powiedział dziś na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak dodał, rozmowy z komendantami na temat szczepień rozpoczną się jeszcze dziś, a przygotowania mają ruszyć jeszcze w tym tygodniu.

"Jeszcze dziś będziemy rozmawiać z komendantami służb i rozpoczyna się proces szczepienia tych, którzy mają na co dzień do czynienia z ludźmi i narażają siebie i swoich bliskich na zakażenie" – zapowiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister Maciej Wąsik. Wiceszef MSWiA podziękował też policjantom i innym służbom za działania, które podejmują. Jak dodał, "policjanci jeszcze nie zostali zaszczepieni, a mimo to codziennie narażają swoje zdrowie i życie na ulicach". "Ministerstwo Zdrowia dało nam już terminy zgłaszania grup policjantów do szczepień. Być może już w przyszłym, a jeśli nie w przyszłym, to jeszcze następnym tygodniu będzie można rozpocząć ten proces szczepienia wszystkich służb - nie tylko policjantów, ale także strażników miejskich, strażaków, strażników granicznych" - powiedział Wąsik.

Przypomnijmy, zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień, w ramach I etapu szczepionki otrzymają seniorzy (osoby 60+) i nauczyciele (w tym akademiccy). Jak mówił jeszcze 11 stycznia szef KPRM Michał Dworczyk, mundurowi – prawdopodobnie – mieli zacząć zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia. Z informacji jakie przekazał dziś wiceszef MSWiA wynika, że szczepienia mogą rozpocząć się jednak nawet już przyszlym tygodniu. Co więcej, jeszcze miesiąc temu – kiedy rząd dokonywał zmian w harmonogramie szczepień wydawało się, że służby mundurowe będą ostatnią grupą, która szczepiona będzie w ramach pierwszego etapu, dziś okazuje się, że mundurowi szczepieni mogą oni być równolegle wraz z seniorami i nauczycielami. Zmiana ta wynika najprawdopodobniej z faktu, że szczepionka firmy AstraZeneca nie jest przez rząd rekomendowana dla seniorów, a co za tym idzie jej dostawy mogą zostać przeznaczone na szczepienia nauczycieli i służb.

W myśl wydanego 14 stycznia rozporządzenia w ramach pierwszego etapu szczepionkę będą mogli otrzymać: żołnierze i funkcjonariusze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego. Na liście widnieje również Straż Ochrony Kolei, a także prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze. Co ciekawe, w całym katalogu służb mundurowych zapomniano o jednej formacji. Na liście nie znalazła się Straż Marszałkowska, czyli formacja podległa marszałkowi Sejmu.

DM/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Astra
piątek, 19 lutego 2021, 11:43

Oczywiście Astra Zeneca... Jak to określił jej producent "mamy nadzieje że zadziała na inne szczepy" ...producent ma nadzieje! nie zna wynikiów badań toż to Kaszpirowski

fitti
czwartek, 18 lutego 2021, 13:17

...Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, ratownicy wodni... ale nie ma cywilnych pracowników Policji. Ktoś zapomniał o 20.000 ludzi...

jarek
wtorek, 23 lutego 2021, 12:54

Tak jak i pracownicy cywilni wojska

Szyderca
piątek, 19 lutego 2021, 21:18

Pracownicy są zbyt cenni, żeby można sobie pozwolić na ich stratę lub przerwę w pracy. Policjanci mają krótkie kursy, to szybko się szkolą i mogą pracować, a cywila dłużej trzeba szkolić, to cenniejszy.

TT
środa, 17 lutego 2021, 23:12

A jak tam ustawa o odszkodowaniach za NOP? Dalej: bedzie tworzona?

AJ
piątek, 19 lutego 2021, 13:53

Prace trwają . Ustawa ma wejść z końcem maja 2021. Nie będzie jednak pokrywać uszczerbku na zdrowiu, tylko... uszczerbek majątkowy wynikający z konieczności hospitalizacji powyżej 14 dni. Zatem nie dotyczy utraty ani 1% zdrowia tylko utraty zarobków. Jeśli np. umrzesz w ciągu poniżej 14 dni ustawa nie obejmie cię. TO NIE JEST ZATEM USTAWA O ODSZKODOWANIACH ZA NOP!!! PIS wykręca się od odpowiedzialności za prawdziwe szkody czyli jakiekolwiek uszczerbki na zdrowiu. Jedyne kryterium jest pobyt w szpitalu!

Jarek
środa, 17 lutego 2021, 11:14

RPA przestaje szczepić szczepionką AstraZeneca, a Szwajcaria na razie mówi jej nie. Badania kliniczne mówią o skuteczności w 60%.

Ktoś
środa, 17 lutego 2021, 00:21

Szkoda, że nikt tak nie walczy o lek żeby leczyć jak ktoś s zachoruje , tylko nacisk jest na eksperymentalne środki biologiczne zwane ładnie szczepionkami .

Tweets InfoSecurity24