Mundurowi vs COVID-19. Ze szczepienia skorzystał co drugi funkcjonariusz

4 sierpnia 2021, 08:43
policja, szczepienie, fot. radziejow.policja.gov.pl:.jpg
Fot. radziejow.policja.gov.pl

Z programu szczepienia służb mundurowych skorzystał tylko co drugi funkcjonariusz. Jak podaje Komenda Główna Policji, od początku szczepień służb mundurowych zaszczepiono około 52 tys. policjantów, co stanowi już ponad połowę stanu zatrudnienia. Za to rekord - jak informuje "Rzeczpospolita" - pobiła armia, gdzie zaszczepiono 81 proc. żołnierzy. 

Dziennik podaje, że niespełna co drugi mundurowy skorzystał ze szczepienia, które w priorytetowym trybie wiosną zagwarantował rząd. Z danych przesłanych "Rz" ze straży pożarnej i granicznej oraz z policji wynika, że wyszczepialność tej grupy wynosi między 41 a 52 proc. Gazeta wskazuje, że znacznie lepiej wyglądają statystyki w wojsku, gdzie po szczepionkę zgłosiło się 81 proc. żołnierzy.

"Wszystkie służby MSWiA podkreślają jednak, że do tego trzeba doliczyć funkcjonariuszy, którzy zaszczepili się poza programem, w ramach szczepień powszechnych. Nieoficjalnie szacuje się, że może być to jednak tylko kilka procent więcej" – czytamy. 

Jak zaznacza "Rz", żadna z formacji nie może podać dokładnej liczby zaszczepionych funkcjonariuszy z uwagi na dobrowolność szczepień i dlatego, że funkcjonariusze poddawali się szczepieniom również indywidualnie, a nie ma przy tym konieczności podawania miejsca pracy czy pełnienia funkcji. 

Połowa policjantów zaszczepiona

Jak mówił dziś w Programie 1 Polskiego Radia gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, jest za tym żeby wszystkie podległe mu osoby były zaszczepione. "Chciałbym, żeby to była w pełni świadoma decyzja tych osób. Wierzę w mądrość moich ludzi i poczucie ich odpowiedzialności" - dodał szef policji.

Jak poinformował podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej, "poziom wyszczepienia wśród policjantów w ramach koordynacji szczepień w grupie <<1c>> wynosi około 52 tys., co stanowi już ponad połowę stanu zatrudnienia". Podkomisarz Rzeczkowski dodał, że w chwili obecnej w Polsce szczepienia nie są obowiązkowe.

Policjanci mają również możliwość zaszczepienia się w ramach systemu powszechnego, szacujemy, że około 6-7 tys. policjantów skorzystało z tej możliwości, jednakże policjanci nie mają obowiązku informowania o zaszczepieniu się w ramach systemu powszechnego.

Podkomisarz Antoni Rzeczkowski, Komenda Główna Policji

Ponadto zwrócił uwagę, że ponad 23 tys. mundurowych zostało zakażonych koronawirusem, przez co "wielu z nich nie ma jeszcze możliwości przyjęcia szczepionki z uwagi na zbyt krótki czas, który upłynął od wyzdrowienia".

Rzeczkowski poinformował też, że od początku epidemii 21 policjantów i 27 pracowników cywilnych policji zmarło na COViD-19.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia, wykonano dokładnie 34 463 736 iniekcji. W pełni zaszczepiono 17 498 174 osoby. Pierwszą dawkę przyjęło 18 357 076 osób. Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 mln 883 tys. 284 przypadków. Zmarło 75 tys. 265 osób z COVID-19.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
_****_
czwartek, 5 sierpnia 2021, 20:28

Czekałem czekałem i moje dane wyciekły. I w końcu się sam zaszczepiłem ...

Amstaf
czwartek, 5 sierpnia 2021, 12:36

najbardziej bali się ci z biur z dodatkiem 25+

Zenon
środa, 4 sierpnia 2021, 21:47

Taka sama propaganda jak z tymi wolnymi wakatami że jest super a ja ciągle słyszę że muszę przyjść na zabezpieczenie bo nie ma policjantów!! A na marginesie to umarli przez covida a nie na... Taka różnica jak z "prawie"

Arek
środa, 4 sierpnia 2021, 13:50

Nie wiem czy to powód do dumy, że zmuszono 81% armii do zaszczepienia nie znając skutków ubocznych tych szczepionek. Nikt nie wpadł na to, że podając nieznaną substancję żołnierzom możemy zostać bez armii. Co do statystyk podanych na końcu artykułu: tak samo jak jest zawyżana ilość zagonów z powodu covid tak samo nie znajdziecie przypadków (lub będą sporadyczne) problemów zdrowotnych które wystąpiły po zaszczepieniu tych żołnierzy. Raportują co chcą bo komuś się bardzo opłaci ta pandemia.

Tomek
czwartek, 5 sierpnia 2021, 10:03

Ale jak zmuszono? Nikt nikogo nie zmuszał. Natomiast wielu uległo artykułowi o wojsku, ze nie zaszczepisz się to nie będzie awansu.

Pik
sobota, 7 sierpnia 2021, 01:44

Chyba zdajesz sobie sprawę że odmowa brania udziału w eksperymencie wiązała się w armii z przeniesieniem

Rocco
środa, 4 sierpnia 2021, 19:35

Na szczęście ruska armia zdziesiątkowana przez COVID i nieskutecznego sputnika

st sierż
środa, 4 sierpnia 2021, 11:52

Zapisałem się jako jeden z pierwszych, ankiety, formularze, zgody i czekałem, czekałem, czekałem,.. i gdybym się sam nie zaszczepił, to do tej pory bym czekał.

Pozdrowinki
środa, 4 sierpnia 2021, 21:20

I moze to byl znak zeby poczekać i nic nie robic? A tak chciales oszukac los i moze wyjsc roznie ?

Tweets InfoSecurity24