1,5 tys. pojazdów i bezzałogowce dla służb mundurowych

15 grudnia 2014, 13:05

W budżecie na 2015 r. na zakupy sprzętu w służbach podległych MSW zaplanowano prawie 400 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami minister Teresy Piotrowskiej około 100 mln zostanie przeznaczonych na wymianę policyjnej floty pojazdów. Straż Graniczna zostanie doposażona w bezzałogowe statki powietrzne, a Państwowa Straż Pożarna w nowe samochody m.in. ratowniczo-gaśnicze.

W 2015 r. zostanie zakupionych ponad 1,5 tys. pojazdów dla policji za kwotę około 100 mln zł. Wśród nich będą radiowozy, samochody osobowe nieoznakowane, pojazdy z wideorejestratorami, samochody terenowe, furgony oraz motocykle. Policja otrzyma również nowy sprzęt łączności m.in. cyfrowe terminale radiowe, radiotelefony, zestawy radiostacji i telefony komórkowe oraz sprzęt informatyczny - informuje MSW.

Zgodnie z zapowiedziami szefowej MSW, w 2015 r. Straż Graniczna zostanie doposażona m.in. w bezzałogowe samoloty oraz samochody terenowe. Do użytku zostaną również oddane nowe wieże obserwacyjne na granicy. Na ten cel w budżecie na 2015 r. zabezpieczono 80 mln zł.

W pierwszej połowie 2015 r. lotnictwo Straży Granicznej zostanie wzmocnione o dwa samoloty Stemme ES-15. Są to bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w kamery, które umożliwiają prowadzenie obserwacji zarówno podczas dnia, jak i w warunkach ograniczonej widoczności oraz w podczerwieni. Transmisja danych będzie możliwa w czasie rzeczywistym. Samoloty będą wykorzystywane do patrolowania wschodniej granicy Polski.

Dodatkowo Nadbużański Oddział Straży Granicznej ma zostać doposażony w cztery zestawy bezzałogowych statków powietrznych UAV w kategorii „mini”. Mają one służyć do prowadzenia działań obserwacyjno-rozpoznawczych nad obszarem lądowym i podobnie jak samoloty Stemme ES-15 mają możliwość przesyłania obrazu na „ziemię” w czasie rzeczywistym.

W przyszłym roku Straż Graniczna otrzyma również nowe środki transportu, w tym m.in. około 40 pojazdów typu ATV (quady), które sprawdzają się podczas patroli przygranicznych w trudno dostępnym terenie. Zaplanowano również zakup przenośnych kamer termowizyjnych oraz innego sprzętu techniki specjalnej, w tym m.in. lornetek pryzmatycznych oraz gogli noktowizyjnych.

Jak informuje MSW, w przyszłym roku na zakup sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej zostanie przeznaczonych ponad 83 mln zł. Planuje się zakup m.in. samochodów ratowniczo-gaśniczych i transportowych oraz sprzętu specjalnego, jak aparaty powietrzne, detektory i różnego rodzaju pompy.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
rosyjska prawda
poniedziałek, 15 grudnia 2014, 14:24

cpuny uzaleznione od ropy

Przemysłowiec
wtorek, 16 grudnia 2014, 12:24

Czy naprawdę nie można kupić polskich bezzałogowców? Musza być niemieckie? Kiedy w końcu polski przemysł zbrojeniowy będzie traktowany jak kooperant a nie wróg?

Włodek
czwartek, 25 grudnia 2014, 04:21

wcale mnie to nie cieszy - narzędzia do kontroli i ściągania z nas mandatów (characzy) we wszelkich formach - i to jeszcze za naszą kasę. Taaak, i na pewno rozkręci to polską gospodarkę ;) - hehe, dobre - podobnie jak globalne markety ;) ehh, ludzie...

Włodek
czwartek, 25 grudnia 2014, 04:17

wcale mnie to nie cieszy - narzędzia do kontroli i ściągania z nas mandatów (characzy) we wszelkich formach - i to jeszcze za naszą kasę. Taaak, i na pewno rozkręci to polską gospodarkę ;)))) - hehe, dobre - podobnie jak globalne markety ;)) ehh, ludzie...

Włodek
czwartek, 25 grudnia 2014, 04:17

wcale mnie to nie cieszy - narzędzia do kontroli i ściągania z nas mandatów (characzy) we wszelkich formach - i to jeszcze za naszą kasę. Taaak, i na pewno rozkręci to polską gospodarkę ;)))) - hehe, dobre - podobnie jak globalne markety ;)) ehh, ludzie...

Tweets InfoSecurity24