Wstrzymano wizyty we wszystkich zakładach penitencjarnych

19 marca 2020, 17:21
sw
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Od czwartku obowiązuje całkowite ograniczenie wizyt we wszystkich zakładach penitencjarnych. Znacząco ograniczono również zewnętrzną pracę więźniów z wyjątkiem m.in. osób produkujących maseczki i kombinezony ochronne oraz pracujących w branży spożywczej - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak przekazano w komunikacie, zarządzenie Służby Więziennej o wstrzymaniu widzeń w jednostkach penitencjarnych zostało wydane w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Obowiązuje ono wszystkie areszty śledcze, zakłady karne i ich oddziały zewnętrzne.

W czwartek przed południem zakończyła się akcja ograniczania odwiedzin więźniów, którą Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna rozpoczęły w poniedziałek. Celem podejmowanych przez nas działań jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom osadzonym oraz funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości

Minister podziękował także funkcjonariuszom SW za ich wzorcową postawę. "Słowa wdzięczności kieruję również pod adresem organizacji związkowych działających w Służbie Więziennej. Od początku epidemii ofiarnie wspierają nasze działania" – podkreślił minister Wójcik.

Jak przekazano w komunikacie, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński zapewnił, że formacja na bieżąco monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z inspektoratami sanitarnymi.

Działania zmierzające do ograniczenia odwiedzin więźniów były prowadzone przez Służbę Więzienną w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Szczegóły akcji zostały omówione w ubiegłym tygodniu, podczas spotkania ministra Michała Wójcika z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

fragment komunikatu Służby Więziennej

Wskazano także, że podobne działania podjęto w innych krajach. W zamian za ograniczenie wizyt zostaną przygotowane rekompensaty dla więźniów, m. in. w postaci większej ilości rozmów telefonicznych oraz szerszej możliwości oglądania telewizji.

W 172 jednostkach penitencjarnych przebywa około 75 tys. osób. Każdego dnia w systemie pracy zewnętrznej pracuje ok. 10 tys. osadzonych.

Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkich osób wchodzących na ich teren. Kontroli poddawane były także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki.

Jak podkreślał jeszcze parę dni temu chcący zachować anonimowość funkcjonariusz Służby Więziennej, decyzja o zakazie widzeń była "oczekiwana przez całe środowisko". "To dobrze, że została podjęta" – mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl. Pytany o to, jak jego zdaniem na te ograniczenia zareagują osadzeni odpowiada, że "zadowoleni z pewnością nie będą, ale o tym, że może wystąpić taka konieczność mówiło się już od kilku dni, więc dla wielu nie jest to zaskoczenie". 

PAP/SW/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 42
Wiki
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:07

Dlaczego rząd Polski nie pójdzie za przykładem Iranu i nie weźmie pod uwagę zagrożenia w zk i nie pozwalnia tymczasowo skazanych za łagodne wystepki

Kasienka
sobota, 21 marca 2020, 14:39

Powini wypuszczać kto ma małe wyroki bo jak siedzą w celach no.6 osobowych to jeden od drugiego może się zarazić wirusem

Tomek
sobota, 21 marca 2020, 18:18

Jak siedzą w celach po dwóch to też może jeden od drugiego się zarazić.

Ruda
sobota, 21 marca 2020, 13:37

Trochę puzno. W wielu zakładach karnych są stwierdzone zakażenia i zero środków dezynfekcji. Wielu z osadzonych straciło kontakt z rodziną i szanse na powrót do domu. Zlikwidowali wokandy a można było przez skeypa udzielać i minimalizować przeludnienie w zk.

ANNA
niedziela, 22 marca 2020, 16:47

Ruda zgadzam sie z Pania. Nie wszyscy siedza tam za morderstwa a wokandy powinny sie odbywac i jak najwiecej powinni teraz przyznawac dozorow elektronicznych.

Tomek
sobota, 21 marca 2020, 18:43

Ja jestem ofiarą przestepstwa i ta banda darmozjadow utrzymywana z moich podatków powinna sobie na wokande zapracować. Najlepiej skuci łańcuchem i kopiac rowy jak w USA. W dobie epidemii powinni szyć maski i kombinezony dla lekarzy. Ludzi którzy ratują nasze rodziny by ich też chronić. Nie obchodzą mnie ich rodziny. Trzeba było myśleć wczesniej i nie popełniać przestępstw. Sami sobie są winni.

Joana
sobota, 21 marca 2020, 20:08

Człowieku zastanów się nad tym co piszesz osadzeni też ludzie.Nie każdy osadzony to przestępca .Życzę ci z całego serca abyś tam się znalazł właśnie w tej chwili epidemii .Noga może ci się powinac w każdej chwili nawet za coś bardzo głupiego.I wtedy też niech twoja rodzina poczuje to co czują teraz rodziny osadzonych z krótkimi wyrokami.

Eryk
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:44

Noga powinąć może mu się. I włamać się komus do domu? Okraść kogos na ulicy? Albo rozjechać po pijanemu kogos na pasach? Nawet jak mu się powinie, to co powiesz o recydywistach? Dwa razy mu się powinela? Trollujesz wszędzie widzę. Na Facebooku tez się udzielasz ze swoimi wywodami.

Helcia
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:04

Zgadzam się Ruda z tobą, ten kto nie został sam nie wie jak czują się dzieci które czekają na tate, jak codziennie trzeba im tłumaczyć czemu taty jeszcze nie ma

Tomek
sobota, 21 marca 2020, 18:36

Ruda na wokande to niech wieznniowie sobie zapracuja. Najlepiej kopiac rowy skuci łańcuchem tak jak w USA. Przecież tak niektórzy zachodu chcą. Bardziej na zachód już się nie da. W dobie epidemii mogą szyć kombinezony i maski dla . Banda darmozjadów z moich podatków utrzymywana. Ja sobie nie życzę by ich zwalniać tylko dlatego, że jest epidemia. Co mają wypuścić pedofilow? Może mordercow. W kolejce za rozboje jeszcze pewnie są. Jak napadł jakąś staruszke to może już wyjść? Ja myślę o swojej rodzinie oraz jej bezpieczenstwie. Mogli wiezniowie o swoich rodzinach myśleć wczesniej. Ja swojej narażać nie będę.

Mu
sobota, 21 marca 2020, 09:21

Szkoda że robiono to bez szacunku dla rodzin zakaz wprowadzano tego dnia co były odwiedziny. Ja np. jechałam 2 godziny i o 8 rano pokazała się i f w i ternecie na str zakładu w Łodzi że od tego dnia odwiedzin nie ma. Owszem jestem za tym zakazem dla bezpieczeństwa ale to jest następny przykład pracy służby więziennictwa do rodzin osadzonych - szacunek do nich.

ANNA
niedziela, 22 marca 2020, 16:50

Mu zgadzam sie z Pania. Ja również dowiedzialam sie w poniedzialek rano ze nie ma widzena w niedziele nic nie wspomnieli. Nie szanuja rodzin osadzonych a co dopiero samych osadzonych. Brak słów

Eryk
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:46

Niestety. Sytuacja dynamiczna. Wirus nie bedzie czekał aż poinformują was o braku widzenia.taka prawda. Nie chciałybyście, zeby wasi bliscy się zarazili.

Anonim
sobota, 21 marca 2020, 08:29

Nic to nie da skoro funkcjonariusze sw jeżdżą do skazanych ktorzy maja areszt domowy a nastepnie wchodza na zakład. Predzej czy później wirus się dostanie

Tweets InfoSecurity24