Reklama

Służba Więzienna

Wstrzymano wizyty we wszystkich zakładach penitencjarnych

Fot. Służba Więzienna, Facebook
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Od czwartku obowiązuje całkowite ograniczenie wizyt we wszystkich zakładach penitencjarnych. Znacząco ograniczono również zewnętrzną pracę więźniów z wyjątkiem m.in. osób produkujących maseczki i kombinezony ochronne oraz pracujących w branży spożywczej - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak przekazano w komunikacie, zarządzenie Służby Więziennej o wstrzymaniu widzeń w jednostkach penitencjarnych zostało wydane w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Obowiązuje ono wszystkie areszty śledcze, zakłady karne i ich oddziały zewnętrzne.

W czwartek przed południem zakończyła się akcja ograniczania odwiedzin więźniów, którą Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna rozpoczęły w poniedziałek. Celem podejmowanych przez nas działań jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom osadzonym oraz funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości

Minister podziękował także funkcjonariuszom SW za ich wzorcową postawę. "Słowa wdzięczności kieruję również pod adresem organizacji związkowych działających w Służbie Więziennej. Od początku epidemii ofiarnie wspierają nasze działania" – podkreślił minister Wójcik.

Jak przekazano w komunikacie, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński zapewnił, że formacja na bieżąco monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z inspektoratami sanitarnymi.

Działania zmierzające do ograniczenia odwiedzin więźniów były prowadzone przez Służbę Więzienną w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Szczegóły akcji zostały omówione w ubiegłym tygodniu, podczas spotkania ministra Michała Wójcika z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

fragment komunikatu Służby Więziennej

Wskazano także, że podobne działania podjęto w innych krajach. W zamian za ograniczenie wizyt zostaną przygotowane rekompensaty dla więźniów, m. in. w postaci większej ilości rozmów telefonicznych oraz szerszej możliwości oglądania telewizji.

W 172 jednostkach penitencjarnych przebywa około 75 tys. osób. Każdego dnia w systemie pracy zewnętrznej pracuje ok. 10 tys. osadzonych.

Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkich osób wchodzących na ich teren. Kontroli poddawane były także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki.

Jak podkreślał jeszcze parę dni temu chcący zachować anonimowość funkcjonariusz Służby Więziennej, decyzja o zakazie widzeń była "oczekiwana przez całe środowisko". "To dobrze, że została podjęta" – mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl. Pytany o to, jak jego zdaniem na te ograniczenia zareagują osadzeni odpowiada, że "zadowoleni z pewnością nie będą, ale o tym, że może wystąpić taka konieczność mówiło się już od kilku dni, więc dla wielu nie jest to zaskoczenie". 

PAP/SW/IS24

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wiki

    Dlaczego rząd Polski nie pójdzie za przykładem Iranu i nie weźmie pod uwagę zagrożenia w zk i nie pozwalnia tymczasowo skazanych za łagodne wystepki

Reklama