Nie żyje rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych

8 września 2021, 15:55
Jean & Nathalie
Fot. Jean & Nathalie/Flickr CC BY 2.0

Rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew zginął próbując ratować innego człowieka na północy kraju, gdzie trwają obecnie międzyresortowe ćwiczenia ochrony strefy arktycznej - poinformowało rosyjskie ministerstwo.

Minister J. Ziniczew, jak poinformowała agencja TASS, zginął podczas służby w Norylsku, w trakcie międzyresortowych ćwiczeń ochrony strefy arktycznej, ratując życie innej osoby. W komunikacie nie podano szczegółów zdarzenia.

Według informacji uzyskanych przez telewizję RT, Ziniewicz miał się znajdować na krawędzi urwiska, kiedy to Aleksander Melnik (reżyser) poślizgnął się i wpadł do wody. Minister skoczył do wody za mężczyzną, który po upadku rozbił się o skały. Reżyser również zginął. The Moscow Time napisało, że reżyser w czasie ćwiczeń Norylsku szukał miejsca na nowy film dokumentalny o rozwoju Arktyki i Północnego Szlaku Morskiego.

Jak podała grupa medialna RBC, Ziniczewa na stanowisku - jako pełniący obowiązki ministra - zastąpić ma jego pierwszy zastępca Aleksander Chuprijan.

Ziniczew sprawował funkcję ministra do spraw sytuacji nadzwyczajnych od 2018 roku. Zajmował się klęskami żywiołowymi i katastrofami spowodowanymi przez człowieka oraz innymi nagłymi sytuacjami w Rosji. W latach 1984-1986 służył we Flocie Północnej na wyspie Nowa Ziemia. Następie służył w organach bezpieczeństwa ZSRR, a później Rosji - początkowo w KGB, następnie w Federalnej Służbie Ochrony Federacji Rosyjskiej (FSO). Był odpowiedzialny za osobistą ochronę prezydentów Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa. Przez krótki czas pełnił obowiązki gubernatora obwodu kaliningradzkiego. Od 2016 do 2018 roku był wicedyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Ziniczew miał 55 lat.

Kreml w wydanym oświadczeniu poinformował, że Putin złożył rodzinie Ziniczewa "głębokie kondolencje". Jak poinformowała agencja TASS, kondolencje złożyli również premier Michaił Miszustin oraz wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Dwudniowe ćwiczenia, w których brał uczestniczył Ziniczew, w kilku arktycznych miastach, w tym w Norylsku, rozpoczęły się we wtorek i bierze w nich udział ponad 6000 osób.

PAP/PM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
yaro
sobota, 11 września 2021, 09:11

Jak czytam poniższe komentarze to dochodzę do wniosku, że niczym nie różnią się od tych które zaatakowały żonę Glika po incydencie w przerwie meczu. Takie same trolle jak to nazwała prasa angielska.

bender
sobota, 11 września 2021, 18:56

Nie, to zupełnie inna sytuacja. Walka z dezinformacją nie jest trollowaniem. Komentatorzy na forum zastanawiają się nad prawdopodobieństwem wystąpienia zdarzenia z prasowego opisu i dochodzą do słusznego wniosku, że było niezwykle niskie. Bardziej prawdopodobną przyczyną wypadku jest nadużycie alkoholu. Z okazji ćwiczeń spotkały się ministerialne wierchuszki z kumplami, była bania i wóda, a następnego dnia wciąż pijani reżyser z ministrem zdecydowali się popływać. Inne pijackie scenariusze też są prawdopodobne. Z oczywistych w Rosji względów TASS nie opublikował prawdy, ale do tego przecież służy.

Tyygjjjhj
poniedziałek, 13 września 2021, 09:19

W jednej z baz sowieckich byl podobny numer lata temu. Soldat po pijaku wdal sie w awanture i go zastrzelili ale glupio wyszlo wiec zrobili z niego bohatera i mu jeszcze pomnik z pepesza postawili. Ot ruska "prawda" historyczna. Ciekawe jak tu bylo naprawde.

667 cm
piątek, 10 września 2021, 02:05

Było by to śmieszne gdyby nie było śmiertelnie niebezpieczne. Czy wojska USA są postawione w stan gotowości?

Sowiet
czwartek, 9 września 2021, 22:23

Putin złożył rodzinie „głębokie kondolencje” Czyli grozi rodzinie, że może ich spotkać to samo. Wszyscy w Rosji rozumieją o co chodzi.

Eee tam
czwartek, 9 września 2021, 21:20

Historyjka dobra ale dla ociężałych po wiadrze samogonu

Bb
czwartek, 9 września 2021, 20:56

No to sytuacja nadzwyczajna.

Tweets InfoSecurity24