Białorusini oddali strzały w kierunku polskich żołnierzy

8 października 2021, 13:03
mon twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Patrol służb białoruskich oddał w czwartek strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ze Strażą Graniczną patrolują granicę; prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji; nikomu nic się stało - poinformowała w piątek rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

O zdarzeniu rzeczniczka komendanta głównego SG poinformowała na piątkowej konferencji prasowej poświęconej sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej, w której brał udział również rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem z nami patrolują granicę. Prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się stało" - powiedziała ppor. Michalska. Jak dodała, mogły być to strzały celowo chybione. "Tych prowokacji jest coraz więcej" - zaznaczyła rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.

Jeszcze we wrześniu, Stanisław Żaryn informował, że na granicy z Białorusią mamy do czynienia z "bardzo poważnymi incydentami jak oddawanie strzałów w powietrze na widok Polaków; mieliśmy również do czynienia oddawaniem tak zwanego pustego strzału". "Białoruski pogranicznik przeładowuje broń, celuje i naciska spust" - tłumaczył. Żaryn zaznaczył, że choć nie dochodzi do wystrzelenia pocisku, a "nasi żołnierze i funkcjonariusze zachowują zimną krew, to takie incydenty są niepokojące, a wręcz niebezpieczne". 

Jak informował dwa dni temu minister Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, na granicy polsko-białoruskiej służbę pełni już ok. 3 tysięcy żołnierzy, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej (ok. 4 tys.). Przy granicy pojawić się miały również wojskowe śmigłowce, które zajmą się realizacją patroli powietrznych.

Wsparcia Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej udziela od m.in., od 4 października, 700 żołnierzy Żelaznej Dywizji. Wojsko zajmuje się również budową ogrodzenia, zasieków oraz bariery ochronnej dla zwierząt na odcinku granicy z Białorusią. Jak informował w piątek, 1 października minister Mariusz Błaszczak, wojsko postawiło do tamtego momentu ponad 130 km tymczasowego ogrodzenia oraz zapory poziomej. Po obu jej stronach powstaje wspomniana siatka chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem.

Wczoraj, 7 października, podczas konferencji w Białymstoku, wicepremier Jarosław Kaczyński podał, że polskie władze podjęły decyzję o budowanie "trwałej zapory" wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. "Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda" - powiedział.  Jakaś forma zapory, zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, powstać ma również na linii Bugu. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy rozpoczną się prace, ani ile będą trwały. Wicepremier zapewniał jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa, która zajmą się budową. Jak podkreślił z kolei, odpowiadając na pytania dziennikarzy, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie to jedyna z najbardziej nowoczesnych "zapór inżynieryjnych" na świecie. Dodał jednak, że póki co, nie zdradzi szczegółów tego jak będzie ona wyglądała. 

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy - tylko w tym miesiącu to 57 osób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP/IS24

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 154
to powinno być roztrąbione
sobota, 9 października 2021, 00:02

coś cicho o tym fakcie na innych portalach

X
niedziela, 10 października 2021, 12:30

Jaki "fakt", takie trąbienie...

Ech
piątek, 8 października 2021, 22:12

Pogodzic sei z lukaszenka. Przestac krzyczec o ten samolot (Amerykanie i niemcy rez zatrzmwali samolty) przestac uzwac Polskiej mnijszosci do obalenia ich wladzy. Dogadac sie by Polonia miala tam wsparcie a nie Polania wojoiwac. Inaczej czeka nas miesiace utrzmwania tysiace zolnierzy i sprzetu na granicy a i tak setki ludzi sie dostanie do srodka. Bez sensu taka wojna. Nei da sie jej wygrac. Zawsze ktos przejdzie. Przeprsic Lukasznke za samolot i zyc jak z siasiadami a nie wojowac.

Ech bo pęknę ze śmiechu
sobota, 9 października 2021, 04:26

Że niby my wojujemy??? gdy ten cudownie wybrany jak Putin Łukaszenko porwał nasz samolot??? Lol. To nie jest sąsiad z którym można rozmawiać tylko sterowana marionetka z Rosji, wrogo nastawiona z myślą jak tylko zaszkodzić nam, całej Europie i wszystkim demokratycznym krajom całemu symbolowi wolności. Pogódź się z tym.

giexa
sobota, 9 października 2021, 02:31

A carycę gwarantującą wolności szlacheckie ogłosić królową polski. Już to kiedyś słyszeliśmy.

Erwin
sobota, 9 października 2021, 02:17

Chyba wam krokodyl i heroina dziesiątkują kadry skoro nowe nabytki piszą tak niechlujne komentarze, a starzy już poszli do krainy wiecznie wyjących sabaczek

easyrider
piątek, 8 października 2021, 21:58

Jeżeli padną faktycznie strzały należy bezwzględnie odpowiedzieć ogniem. Trzeba być gotowym, że posuną się także do tego, że jakaś grupa specjalna dostanie zadanie schwytania któregoś z naszych. Są zdolni do tego. Powinniśmy mieć rozlokowane oddziały dowodowe, zdolne do szybkiej reakcji, gdyby doszło do poważniejszego starcia. Żołnierze i funkcjonariusze muszą być na bieżąco instruowani i przygotowani na każdy możliwy rozwój zdarzeń.

sobota, 9 października 2021, 12:33

Co to są oddziały dowodowe specjalisto od 7 boleści?

PT
sobota, 9 października 2021, 08:56

Ta jasne. A nie lepiej po polsku - ,,jakoś to będzie"?

zimny kubek
piątek, 8 października 2021, 21:54

I ciemny lud w to wierzy, Pisowcy od początku szukali tam konfliktu, najpierw ZAPAD ale się skończył i nic, potem uchodzcy ale wyszedł skandal, a teraz strzały, które okażą się w przyszłych e-mailach, że to nasi. Czego to ten reżim nie wymyśli aby podnieść słupki poparcia. Ten naród już całkowicie zidiociał

Pucin :0
sobota, 9 października 2021, 08:51

Pandemia strachu trwa!!!

Qwest
sobota, 9 października 2021, 05:56

Pomyliły ci się portale, to nie sputnik.

B72
sobota, 9 października 2021, 01:34

Tak , na 1000% to Kaczafi przebrany w bialoruski mundur strzelał.

X
sobota, 9 października 2021, 01:28

Oni się tym karmią, i to im "wyborczo" wychodzi na dobre. Od "czasu Smoleńska" jadą na... trupach.

Nie buduje się domu od dachu
sobota, 9 października 2021, 01:17

Smutne że każde działanie na korzyść bezpieczeństwa socjalnego spoleczen stwa kosztem braku mega pompowania kasy w armię jest na tym forum z marszu jednobiegunowy okrzyczane targowicą . I armia i zaplecze medyczne w kraju leży. Czy na prawdę trzeba iść w konkury z totalitaryzmami jak z Białorusią przy rodziale wydatków państwowych? ZSRR właśnie dlatego przegral że zamiast postawić na dobrobyt i siłę gospodarki klepali na maksa bez opamiętania sprzętu wojskowego. W imię patriotyzmu. Gdzie teraz jest Rosja , Białoruś z ich sytuacją zwykłych obywateli? Kto do kogo migruje w celu zapewnienia lepszej przyszłości dla dzieci? Siła armii wynika z siły gospodarki.

dim
piątek, 8 października 2021, 21:15

Od zawsze migracje albo rozwalały imperia albo je wzmacniały. Rozbijały te migracje niekontrolowane. Wzmacniały te planowe. Rzym upadł, gdyż nie był w stanie dostatecznie kontrolować granic. Identycznie Bizancjum, gdzie procesy migracyjne przebiegały w nim znacznie szybciej, niż hellenizacja nowo przybyłych. Prowincja po prowincji. Polskie lekcje szkolne sprowadzają upadek Bizancjum sprowadzają do dwóch zajęć Konstantynopola, a były to jedynie skutki. Odwrotnie Imperium Osmańskie, które migracjami ściśle kierowało i wzmacniało się nimi. Kto osadzał Azerów i Turków w Karabachu ? Bułgarów w południowej Macedonii, po uprzednim wymordowaniu tam całych powiatów Greków ? Prusy Wschodnie - kraj powstały niemal całkowicie z migracji. Niemieckiej, polskiej, jeszcze innej. Niemniej za nielegalne przekroczenia granicy karzące dwuletnią, niewolniczą pracą przy wznoszeniu fortyfikacji. Prusy ściśle migrację kontrolowały. Monarchia austriacka złapanych na przekraczaniu karała kilkuletnim więzieniem lub wcieleniem do wojska. Rosja złapanych od razu zsyłała za Ural. Tym państwom upadek od migracji nie zagroził - to oni je kontrolowali, sterowali nimi. Polska poważnie korzysta teraz z kontrolowanej migracji Ukraińców i Białorusinów. I ewidentnie chce ich nawet zatrzymać u siebie. - te migracje są korzystne. A teraz grozi nam wszystkim, bez wyjątków, migracja bardzo niekorzystna, niekontrolowana, faktycznie degenerująca Europę. Czyli pilnie potrzebne są mury, drony, strażnicy, ale także nieposłuszeństwo wobec europejskiego "stukniętego", "ślepego", autodestrukcyjnego ustawodawstwa. Przykład, że we Włoszech premiera postawiono przed sądem, za niewpuszczanie przez kilkanaście dni przemytniczego statku z migrantami. Totalna paranoja, która tam jednak ciałem się stała.

Tweets InfoSecurity24