Uderzenie ABW w pralnię rosyjskich pieniędzy

11 października 2021, 09:11
ABW_zdjecie_1 (1)
Fot. gov.pl
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy osoby zajmujące się legalizowaniem pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, "wyprano" łącznie ponad 1 miliard złotych. Środki, którymi zasilano spółki wykorzystywane w ramach działalności grupy, pochodziły w przeważającej części z terytorium Rosji.

Zatrzymane we wrześniu 2021 r. osoby to kobieta oraz dwaj mężczyźni, m.in. syn jednego z kierujących grupą przestępczą. Działali oni na rzecz zorganizowanej grupy, która kupowała spółki na terytorium Polski i rejestrowała je na "słupy". Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych, głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe m.in. spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych.     

Jak ustalono w wyniku czynności procesowych przeprowadzonych w 2021 r., zamierzeniem grupy była również legalizacja korzyści osiąganych w wyniku działań podejmowanych w ramach grupy przestępczej, inwestowanie środków w nabywanie na terenie Republiki Demokratycznej Kongo surowców mineralnych, w tym rudy tantalu oraz złota, celem ich dalszego importowania na teren Unii Europejskiej, z naruszeniem przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/821 ustanawiającego obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota, pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.                       

Tantal jest surowcem wykorzystywanym w przemyśle elektronicznym. W związku z powyższym dochodziło do wyjazdów członków grupy na terytorium Republiki Demokratycznej Kongo. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn dopuściło się jednocześnie oszustwa na szkodę ustalonej osoby poprzez wprowadzenie jej w błąd co do możliwości zakupu złota w Kongo.   

Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz ich samochody. Zabezpieczono dokumentację, telefony oraz komputery. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustwa oraz utrudniania postępowania. Wobec całej trójki sąd zastosował tymczasowy areszt. Od kwietnia 2019 r. w tej sprawie zatrzymano 22 osoby. W toku śledztwa zabezpieczono łącznie 17 285 443,76 złotych. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Piotr II
poniedziałek, 11 października 2021, 12:45

Udana akcja ABW może cieszyć, ale wymienione rozporządzenie 2017/821 niby też, ale jest drugie dno,pranie pieniędzy przez banki o zasięgu globalnym mimo kar niewiele daje,niepłacenie podatków lub zaniżanie ich wysokości firmom zagranicznym kosztem firm danego kraju to norma, według mnie to też przestępstwo ale legalne, bo moim zdaniem wszystkie podmioty gospodarcze działające w danym kraju powinny być traktowane na takich samych zasadach

BadaczNetu
wtorek, 12 października 2021, 00:32

Opłaty licencyjne za używanie znaku (np: Orange) nie powinny być kosztem uzyskania przychodu.

wifi
poniedziałek, 11 października 2021, 12:12

Kto by pomyślał, że ABW jest w stanie coś zrobić

Cichanos
poniedziałek, 11 października 2021, 21:51

Dostali informacje od francuskich służb specjalnych. Za kilka dni lub tygodni okaże się że 3 osoby zatrzymane obecnie zostały zwolnione bez postawienia zarzutów. Tak jak było z poprzednimi zatrzymanymi. W całej sprawie nie ma właściwie wątku rosyjskiego tak jak zostało to przedstawione. Chodzi o wrocławską firmę zajmującą się m in. w poprzednich latach sprzedażą kwarcu dla KGHMu. Po prostu firmy francuskie nie lubią polskiej konkurencji. Stąd co chwila skargi na wrocławską firmę, nielegalne zajęcia pieniędzy i sprzętu.

Sternik
poniedziałek, 11 października 2021, 15:49

Bez żartów. Dostali komplet kwitów od "zaprzyjaźnionych służb" bo ktoś się nie podzielił albo naruszył jakiś układ. Nasze służby potrafią co najwyżej staruszkę na pasach klaksonem przegonić, bo Panowie Szlachta jadą. Miałem z nimi do czynienia, wiem co piszę.

Autor
poniedziałek, 11 października 2021, 17:36

Smutne, ale prawdziwe.

Tweets InfoSecurity24