Teheran chce aresztowania Donalda Trumpa. O pomoc prosi Interpol

29 czerwca 2020, 15:14
Donald Trump
Fot. whitehouse.gov

Władze Iranu wystawiły nakazy aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa oraz 35 innych oficjeli w związku z zabójstwem generała Kasema Sulejmaniego. Teheran zwrócił się w tej sprawie o pomoc do Interpolu.

O nakazach aresztowania poinformował w poniedziałek irański prokurator Ali Alkasimehr, cytowany przez agencję Fars. Jak przekazał, Trumpowi i ponad 30 innym osobom oskarżanym przez Iran o udział w ataku, w następstwie którego zginął Sulejmani, postawiono "zarzuty morderstwa i terroryzmu". Prokurator nie ujawnił tożsamości pozostałych oficjeli. Podkreślił natomiast, że Trump będzie ścigany nawet po zakończeniu prezydentury.

Interpol z siedzibą w Lyonie we Francji na razie nie skomentował sprawy - informuje agencja AP.

Alkasimehr uściślił, że Iran zażądał wydania za Trumpem i innymi "czerwonej noty", co stanowi najwyższą wydaną przez Interpol formę poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji.

Po otrzymaniu wniosku Interpol zastanawia się, czy podzielić się informacjami z państwami członkowskimi. Interpol nie ma obowiązku upublicznienia żadnej z not, choć niektóre publikowane są na jego stronie internetowej. Jak zauważa AP, jest mało prawdopodobne, aby Interpol uwzględnił wniosek Iranu, ponieważ wytyczne dotyczące not zabraniają tej organizacji "podejmowania jakiejkolwiek interwencji lub działań o charakterze politycznym".

Generał Sulejmani był dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i był uważany za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie. Waszyngton oskarżał Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone w 2019 roku przez proirańskie grupy paramilitarne. Po zabiciu popularnego generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu (TBI).

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Fanklub Daviena
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 18:03

Iran ma 100% racji! Aresztować zbrodniarza!

Polak
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:40

Davien z Królewca nadaje ! Na twoim miejscu Davien pakował bym się szybko bo pod granicą zaroiło się od odziałów USA a jeszcze gorsza informacja ma ich dojechać dużo więcej trolu.

Stary i mądry
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 23:11

Zbrodniarza powiadasz? Idź i powiedz te słowa w ambasadzie USA. Komu służysz? Bo inaczej tego nie można nazwać

y
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 20:14

No trudno będzie aresztować Putina. Przynajmniej na razie... A byłoby za co. Że przypomnę tylko Czeczenię, Krym, Donbas i parę "niewyjaśnionych " zgonów niewygodnych ludzi...

Wariat
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 17:42

100:1dobra WYMIANA ciosów

Polak
wtorek, 30 czerwca 2020, 11:11

Tak ale i 100 wyleczono a tego terrorysty już nie poskładali:-)

Tweets InfoSecurity24