Projekt ustawy modernizacyjnej zobaczymy jeszcze we wrześniu?

8 września 2021, 13:46
Maciej Wąsik, fot. Twitter MSWiA
Fot. MSWiA/Twitter

"Mam nadzieję, że uda się to zrobić we wrześniu" – tak na pytanie dotyczące tego, kiedy MSWiA zaprezentuje projekt nowej ustawy modernizacyjnej, odpowiedział podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. "Postaramy się jak najszybciej" – dodał Wąsik. Podkreślił też, że ustawa jest w zasadzie gotowa, a obecnie trwają "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów".

"Sama ustawa (modernizacyjna – przyp. red.) jest gotowa i tak naprawdę w kilku miejscach ma wykropkowane miejsca na kwoty" – mówił dziś podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, odpowiadając na pytania dotyczące tego, kiedy projekt zostanie zaprezentowany stronie społecznej. Jak zaznaczył, obecnie prowadzone są "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów, co do wysokości środków i ich podziału".

Będę dążył do tego i będę robił wszystko, tak jak cale kierownictwo resortu, żeby (ustawa – przyp. red.) zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA

Wiceszef MSWiA dodał też, że ma nadzieję, iż projekt ustawy modernizacyjnej uda się przedstawić jeszcze we wrześniu, po to żeby można było "spokojnie pracować". "Najwyżej, jeżeli nie damy rady w tym roku, uchwalimy ją np. w lutym z obowiązywaniem od 1 stycznia". "Postaramy się jak najszybciej" – zapewnił Wąsik. Jak mówił ustawa modernizacyjna "tworzy się w bólach i mękach" i gdyby nie pandemia koronawirusa pewnie już by obowiązywała. 

W oczekiwaniu na spotkanie

Po ostatnim spotkaniu, jakie przedstawiciele związków zawodowych działających w służbach podległych MSWiA odbyli z kierownictwem resortu, o nowej ustawie modernizacyjnej wiemy wciąż niewiele, choć nieco więcej niż dotychczas. Wciąż nie znamy wprawdzie kwot, ale wiemy np. że resort spraw wewnętrznych do projektu wpisał część dotyczącą "zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń", a więc nadzieje o podwyżkach, jakie w ramach nowej modernizacji mieliby otrzymać funkcjonariusze, nie zostały pogrzebane.

Konkretne kwoty związkowcy mają poznać podczas kolejnego spotkania, które przewidziano na 13 września. Czy do tego czasu MSWiA zdąży ustalić ostanie szczegóły z resortem finansów? Wyjścia, jak się wydaje, za bardzo nie ma, bowiem w szeregach mundurowych, domagających się konkretów, robi się coraz niespokojniej, a część z nich – w ramach oddolnej inicjatywy – rozpoczęła już akcję protestacyjną, do której codziennie dołączają nowe jednostki. Do trawiącego protestu, w rozmowie z Onet.pl odniósł się szef NSZZ Policjantów, Rafał Jankowski. Jak mówił, protest tylko pomaga w rozmowach z kierownictwem MSWiA, jednak związek, dopóki nie zakończą się rozmowy, nie może rozpocząć akcji protestacyjnej. Jankowski zapewnił jednak, że jeżeli postulaty nie zostaną spełnione (mowa m.in. o podwyżkach) związek będzie zmuszony "wznowić akcję protestacyjną".

Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jeszcze pod koniec lipca mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że "jeśli MSWiA nie położy kart na stół, to jesień może być w służbach mundurowych bardzo <<dynamiczna>>". W mundurowych szeregach robi się coraz goręcej i wydaje się, że im szybciej MSWiA projekt ustawy zaprezentuje, tym większa szansa na to, by choć trochę uspokoić nastroje w środowisku.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 126
zainteresowany
środa, 8 września 2021, 20:22

Można przecież w nocy przyklepać ustawę. Podwyżki wysokie były to można w nocy popracować i zrobić coś dobrego.

Chyba młody jesteś
czwartek, 9 września 2021, 02:04

Poprzednia władza nawet nie kryła się w nocy, robiła otwarcie to w dzień, pamiętam, zarabiałem 20-25% mniej, nie uwzględniając inflacji, ale możesz tego nie pamiętać

Brylant
środa, 8 września 2021, 20:15

Panie Wąsik przecież ustawa modernizacyjna miała być gotowa w listopadzie ubiegłego roku.Bujac to my a nie nas.Juz niedługo zobaczymy czy traktują nas poważnie.

czwartek, 9 września 2021, 12:49

najpierw niech doposaża jednostki w remizy i w samochody a nie nowe ustawy jednostki są po 60 lat a nie ma czym się udzielać

...
czwartek, 9 września 2021, 02:09

No ale covid. Wszystko można usprawiedliwić

Montaż i demontaż, makijaż i demakijaż
środa, 8 września 2021, 20:05

Ile tu doradców, ile troli, ile fachowców od gospodarki, ekonomii i polityki, ile antyrządowców, a tak naprawdę przykro się czyta niektóre komentarze, bo są żałosne i pseudoprowokacyjne. Za moment wszystko będzie jasne, w prawo albo w lewo, moim zdaniem ta władza ma mózg po prawo a serce po lewo, to oznacza że to ideowo prawicowa partia konserwatywna o lewicowym zabarwieniu prospołecznym, słowem, jestem dobrej myśli, służby leżą im ma sercu

Lecytyna
czwartek, 9 września 2021, 01:28

Mam dobrą pamięć, poprzednia ekipa pchała nas na dno, obecnie jest perspektywa i wola dialogu, niektórzy zdaje się o tym zapomnieli, ale większość pamięta jak wyglądała tamta 8-latka, zwykły rozbiór i rozkład

Tableta
piątek, 10 września 2021, 13:09

I co z tej woli dialogu wynika? Można gadać bez końca, a konkretów brak. Przypomnę, ta władza tylko i wyłącznie podjęła "dialog", bo została do niego zmuszona protestami 2018r.

Czarny
środa, 8 września 2021, 19:49

Sprawa jest prosta, w latach dwóch kadencji rządów ekipy Tuska nie było podwyżek, od bodaj 2012 nie ma waloryzacji, od 5-10 lat brak podwyżek dodatków. I teraz tak, weszła modernizacja, ale weszła też największa od 20 lat inflacja, leci szybciej niż orient express, a my przez te lata byliśmy pomijani szerokim łukiem, uzbierało się szmat, po prostu okazuje się, że aby zrównać nam samo inflacyjne to podwyżka powinna być na poziomie 12%, dostaliśmy 4%, więc nie ma co się dziwić że walczymy o swoje, każdy by walczył, tu nie ma wyjścia. Tyrasz na ulicy, zarabiasz 4-5 tys PLN, zastanawiasz się czy opłacić czynsz, kredyt, kupić żywność czy gdzies z rodziną pojechać, albo coś naprawić, odkładasz więc miesiącami, czasami latami wyjazd na wakacje, znam przypadki, ale to nie może wiecznie trwać, ludzie zaczną wam uciekać, po prostu, zmęczą się, nowych chętnych już jest brak, przypadek?..

ANDRZEJ
środa, 8 września 2021, 19:42

Próbowałem odpowiedzieć merytorycznie Maciejowi ale widzę, że ukazują się tylko komentarze wygodne dla moderatora. PRAWDZIWA WOLNOŚĆ SŁOWA

Tweets InfoSecurity24