Stopień alarmowy ALFA w całej Polsce

28 sierpnia 2019, 10:09
Morawiecki, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stopień alarmowy obowiązuje od środy 28 sierpnia 2019 r. do wtorku 3 września 2019 r. Jak przekonuje RCB, wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. "Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności" - czytamy w komunikacie RCB. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Warto przypomnieć, że podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach czy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

RCB podkreśla, że bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopni alarmowych uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Jak zachowywać się podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA? RCB informuje, że wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Nemo
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 17:32

997? Już nieaktualny.

ex
poniedziałek, 16 września 2019, 02:02

Kurtka to Helikon "ganfajter". Świetny materiał, lekko elastyczny, bardzo trudnoprzemakalny i ze względu na krój świetna, lekka kurtka do auta. Sam takich używam już od ponad pięciu lat, tylko w bardziej "cywilnych" kolorach.

Kiks
czwartek, 29 sierpnia 2019, 00:01

Większego wdzianka nie miał? To XS? A całe to ich ALFA, wiadomo przynajmniej po co kupili Pegasusa za 34 miliony.

zaciekawiony
środa, 28 sierpnia 2019, 13:14

Czy to prawda że Morawiecki ma czarny pas Karate Kyokushin?

As
środa, 28 sierpnia 2019, 13:05

Z szacunkiem, ale nijak nie pasuje uniform do bankiera, ale jak alfa to alfa.

Tweets InfoSecurity24