W Policji nawet ponad 4 mln nadgodzin? KGP wciąż zbiera dane

19 sierpnia 2019, 12:28
Policja, funkcjonariusz, odprawa, fot. sląska policja
Fot. Śląska Policja

Mundurowi ze zniecierpliwieniem oczekiwali na podpis pod uchwaloną niedawno ustawą zmieniającą zasady przechodzenia na emeryturę. Zmiany, wynikające z podpisanego w ubiegłym roku porozumienia i zapisane w ustawie, dotyczą jednak także wprowadzenia pełnopłatnych nadgodzin. I o ile z emeryturami sprawa wydaje się dość jasna, o tyle sposób rozliczenia nadgodzin nadal budzi niepokój w środowisku. Przede wszystkim wciąż nie wiadomo, ile dokładnie nadgodzin wypracowali mundurowi. Nie do końca wiadomo też w jaki sposób zostaną one rozliczone. Rafał Jankowski, szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów ma „przeświadczenie graniczące z pewnością, że tym policjantom nikt za te nadgodziny nie będzie chciał zapłacić”.

Jak się okazuje, określenie ile nadgodzin w latach 2015-2018 wypracowali policjanci nie jest wcale takie łatwe. Jak informuje NSZZP, Komenda Główna Policji „od czterech miesięcy (…) zwleka z udostępnieniem w trybie dostępu do informacji publicznej danych o liczbie nadgodzin wypracowanych przez funkcjonariuszy w rozbiciu m.in. na KGP, KWP/KSP i Szkoły Policji”.

Z dokumentów udostępnionych przez policyjnych związkowców wynika, że Komenda Główna Policji twierdzi, iż „nie posiada informacji zdefiniowanej we wniosku”. NSZZP uważa jednak inaczej i wskazuje, że takie informacje można pozyskać w systemach informatycznych Policji. Co więcej, jak dodają związkowcy, nie było problemu z pozyskaniem takich informacji od Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Po co związkowcom dane dotyczące wypracowanych nadgodzin? Wszystko z powodu wejścia w życie ustawy o płatnych nadgodzinach. To „forma kontroli społecznej nad warunkami służby policjantów, w tym wydatkowaniem środków publicznych” – czytamy na stronie NSZZP.

Finalnie KGP zobowiązała się, że przekaże dane najpóźniej do 25 września, ale wymagać to miało wysłania szeregu pism przez związkowców.

Należy mieć tylko nadzieję, że nastąpi zmiana „polityki informacyjnej” i zgodnie z pismem KGP z dnia 7 sierpnia br. dane takie po upływie pół roku otrzymamy w interesie dobrego imienia Komendanta Głównego Policji. Trwają obecnie czynności weryfikujące. Powstaje pytanie jakie? Bo ustawa o dostępie do informacji publicznej nic na ten temat nie mówi. Wystarczy te dane jedynie przesłać, bo z całą odpowiedzialnością wiemy, że KGP je posiada i nie powinna z nas przez cztery miesiące robić idiotów.

fragment komunikatu NSZZP woj. Wielkopolskiego 

Co dalej z policyjnymi nadgodzinami?

Określenie liczby wypracowanych nadgodzin może być jednak dopiero pierwszym z wielu etapów na drodze do ich finalnego rozliczenia. Może się bowiem okazać, że nadgodzin będzie tak wiele, że zapłacenie za nie poważnie nadszarpnie budżet Policji, a "oddanie" ich  zachwieje ciągłością służby. Z danych jakie jeszcze w maju, w ocenie skutków regulacji do zmienianej ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, podało MSWiA wynika, że może chodzić nawet o ponad 4 mln nadgodzin. Jak podkreślają mundurowi, liczba ta może być jednak dużo większa.

W niedawnej rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Policjantów wątpił w to, że za wypracowane nadgodziny mundurowi otrzymają finansową rekompensatę. „Znając realia funkcjonowania policji, mam przeświadczenie graniczące z pewnością, że tym policjantom nikt za te nadgodziny nie będzie chciał zapłacić” – mówił Jankowski pytany o to, czy jego zdaniem policyjny budżet „wytrzyma” sytuację w której będzie trzeba zapłacić za ponad 4 mln nadgodzin. Jak dodał, jest to problem, ale nie jego, a szefa Policji. „W jaki sposób policja wyda ludziom te nadgodziny, to już jest zmartwienie Komendanta Głównego Policji i jemu je pozostawiam” – dodał. Co więcej, jego zdaniem „znając realia służby (...) trudno będzie <<oddać>> komuś trzy miesiące wolnego”.

Czy przed nami kolejny pat w kontaktach mundurowi -kierownictwo MSWiA (KGP)? Po niedawnej kadrowej roszadzie w resorcie, Mariusz Kamiński zapewniał, że chce się spotkać z przedstawicielami związków zawodowych działających w podległych mu służbach. Mówił też, że zależy mu na dobrej współpracy ze środowiskiem mundurowych. Czy mimo to, grozi nam kolejny mundurowy protest? Rafał Jankowski w rozmowie z InfoSecurity24.pl zapewniał, że jak na razie nie ma takiego niebezpieczeństwa, jednak dodał, że kolejny protest może być wywołany tylko w jednej sytuacji, "kiedy ten rząd nie będzie realizował porozumienia, które podpisaliśmy (red. mundurowi) z ministrem Brudzińskim”. Przypomnijmy, że jednym, z postulatów było wprowadzenie 100-proc. odpłatności za nadgodziny. 

Co więcej, problem może być znacznie większy, bowiem policyjne nadgodziny mogą być wierzchołkiem góry lodowej. Jak wynika z majowych szacunków MSWiA, we wszystkich służbach podległych resortowi, wypracowanych nadgodzin może być nawet 12 mln.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Keme
wtorek, 20 sierpnia 2019, 10:15

Niestety nie są przestrzegane wcześniej zawarte porozumienia nagodziny wypracowane po 1 Lipca mają być odbierane w trybie pilnym aby nie świeciły w systemie. Brak możliwości wyboru czy chcesz płatne czy do odbioru

Rr
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 21:42

Nadgodziny jedna sprawa a druga to wyplacanie pieniedzy za urlopy niewykorzystane policjantom ktorzy odeszli na emeryture.

Milicjant
wtorek, 20 sierpnia 2019, 09:46

Jedna rozprawa w sądzie pracy i potem z odsetkami dostajesz jeśli nie wypłacą w terminie określonym przez sąd

Sierściuch
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 21:29

Ja na nadgodziny jestem wysyłany przymusowo, gdy były niepłatne mogłem je odebrać kiedy mi pasuje , od kiedy są płatne odbieram nie raz i na drugi dzień. Wniosek jest taki że nie dość że i tak nie mam z nadgodzin nawet złotówki to na dodatek wykorzystuje je kiedy przełożonemu pasuje. Pomijam fakt dymania na nadgodzinach bo to inna bajka. Podsumowując nadgodziny w policji są ciągle niepłatne.

JK
środa, 21 sierpnia 2019, 14:00

Błędne myślenie. Prawdopodobnie "młody". To nie przełożonemu pasuje grafik służby. Musi być dopasowany do potrzeb służby, zegara zagrożen w podległym rejonie itp., itd. Grafik nie może być dostosowany czasowo życzeniem podwładnego dla potrzeb jego samego, czy jego rodziny. Kto zdecydował się do służby w Policji, musi się z tym pogodzić. Jeśli nie, w zakładach pracy, pracodawcy potrzebują coraz więcej rąk w różnych profesjach. Policjant służy, a nie pracuje. Nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę, lecz uposażenie za służbę. Ciekawe, czy pracodawca dopasowałby grafik swojego pracownika dla jego potrzeb? Odstąpcie więc od domagania się przez Was, Waszych dogodnień przebiegu służby. Służba jest z powołania. Wolne święta ma pracownik, nie policjant. Nie może zatem tak często, jakby chciał, ze swoimi dziećmi iść na spacer, festyny. To na tyle. Co do wysokości uposażenia zgadzam się z Wami i tu trzymam Waszą stronę. O zawodzie policjanta, tylko idiota może powiedzieć, że są w nim przywileje. W rzeczywistości jest to niezapłacona ciężka, odpowiedzialna służba. Tylko w Polsce politycy uważają, że "im się należy". Reszta dla nich, to jedynie podludzie na ich posługi. WALCZCIE. Jest Was armia, łącznie z mundurowymi emerytami i rencistami, którzy Was podeprzą. Kwestia połączenia sił. Kaczka ze swoimi pachołkami będzie wtedy miała podcięte lotki.

Jr
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 18:41

Niestety, ale nadgodziny w Policji nie wzięły się z nikąd. Podane liczby dotyczą nadgodzin z kilku lat i nie sposób ich oddać w ciągu kilku miesięcy.

Olo
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 16:14

Nie od dzisiaj w policji jest kreatywna księgowość. Dadzą radę. Najwyżej systemy gdzie rejestruje się nadgodziny padną i nadgodziny będzie się liczyć od nowa. Jak ktoś się będzie burzył to go do sądu odeślą. A wyrok za dwa-trzy lata. I to niepewny

Miko
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 23:31

Rok temu miałem tyle nadgodzin że wychodziło mi 2 tygodnie wolnego. Zaplanowałem sobie w grafiku te dodatkowe wakacje po czym zostałem poinformowany przez kierownika że to błąd i tak naprawdę mam 8h nadgodzin. Kpina?

Tweets InfoSecurity24