Protest w Służbie Więziennej nabiera tempa. "Realizacja porozumienia jest dla nas najważniejsza" [WIDEO]

10 czerwca 2021, 16:35

Pod siedzibą Centralnego Zarządu Służby Więziennej, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbyła się pikieta, będąca kolejnym etapem rozpoczętego niedawno protestu. Mundurowi, zrzeszeni w dwóch związkach zawodowych działających w formacji, domagają się realizacji podpisanego w 2018 roku porozumienia, w tym m.in. głębokiej reformy dodatków służbowych czy uruchomienia nowej ustawy modernizacyjnej. Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser, członek Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, duży problem w formacji stanowią też nadgodziny. 

Pikieta pod Centralnym Zarządem Służby Więziennej, jak - jak mówił w niedawnej rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła - działaniem ostrzegawczym. Czy przyniesie zamierzony efekt? "Nie chcemy eskalacji. Chcemy dialogu, chcemy rozmów" - podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser, członek Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Wśród postulatów, które dziś odczytano mowa była m.in. o ustawie modernizacyjnej, reformie sytemu przyznawania dodatków służbowych czy płatnych nadgodzinach, które - jak podkreślają funkcjonariusze - choć teoretycznie istnieją, w praktyce brakuje na nie pieniędzy. Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser z NSZZ FiPW, to właśnie kwestia nadgodzin jest dziś jednym z najbardziej palących problemów w formacji.

Nadgodziny w Służbie Więziennej powstają z normalnego toku służby. 16 służb razy 12, to – jak łatwo policzyć  jest ponad 180 godzin. Normatywny czas służby to mniej więcej 168 godzin. Czyli z normalnego toku służby, bez urlopów, bez zwolnień lekarskich na każdego funkcjonariusza działu ochrony przypada kilkanaście nadgodzin wypracowanych w miesiącu.

Paweł Altwasser, Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

Kolejne spotkanie z kierownictwem formacji zaplanowano na 17 czerwca, a więc już w najbliższy czwartek i jak przekonywał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser z NSZZ FiPW, dzisiejsza pikieta może pomóc w dojściu do kompromisu. O tym czy tak się stanie dowiemy się niebawem, ale z całą pewnością rozmowy nie będą należały do najłatwiejszych. Na negocjacyjnym stole leży bowiem naprawdę sporo spraw, które trzeba będzie omówić – od reformy dodatków służbowych, przez nową ustawę modernizacyjną, aż po kwestie nadgodzin. Osiągnięcie kompromisu we wszystkich sprawach nie będzie więc proste i gdyby się to nie udało, związkowcy planują kolejne etapy protestu. Pod uwagę - jak mówi Altwasser - brana jest m.in. ogólnopolska manifestacja i strajk włoski z jednostkach penitencjarnych. 

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Medyk
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 02:36

5 lat podziękowałem SW za współpracę, praca za 2,3,4 osoby???!! Dziękuję w chwili otrzymalem 3 tys więcej na miesiąc :) nigdy więcej sw!!

Emeryt policyjny
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:48

Najlepsze warunki socjalno-bytowe są w WP, wojskowi bezwzględnie mają wyższe dodatki, odprawy, ogólnie uposażenia, a co za tym idzie najwyższe emerytury. Najgorzej opłacana jest od zawsze Policja, bo PSP i SG nadrabia dodatkami za wyjazdy, itp... Odprawa w wojsku to konkretna kasa, to jest dopiero zastrzyk, inne formacje mogą liczyć na 30% tej wartości, więc chyba najbardziej niedofinansowana i niedoszacowana i najgorzej traktowana jest Policja, tak zawsze było i tak zostało do dziś, może to kwestia liczebności, może słabych związków a może ogólnie złego pijaru. Fakt faktem Policja jest mocno w plecy i nikt się za nimi nie nigdy upomni, to pewne.

Mgs
niedziela, 5 września 2021, 10:10

Masz 100 % racji emeryt !!

niedziela, 20 czerwca 2021, 14:25

Źle ci?

Pol
niedziela, 13 czerwca 2021, 09:14

Jak strajk to podlegli pod MS wpychali się na rozmowy mundurowych z przełożonymi z MSWiA - bo my tez to chcemy. Jak zabrali sobie procedure poza przepisami przyznawania sobie dodatków na odejście to cacy -jak zabrali to lament mimo że wszystko było poza prawem. W SG do 2013 r. był dodatek za pas graniczny który kuł wcześniej w oczy najbardziej SW którzy też chodzą po pasie. U nas nie było strajków. Dodatki i inne uprawnienia powinny być takie same we wszystkich formacjach a nie w jednej dodatki na odejście jak z kosmosu a inni nic.

sw
piątek, 11 czerwca 2021, 14:29

doadarki mają być takie same wszędzie w sw. koniec.

Pol
piątek, 11 czerwca 2021, 15:05

Dodatki powinny być takie same we wszystkich formacjach a nie że w SW windowali na odejście a w innych nic. Zabrali więc protesty z mydleniem oczu. Lamenty bo zderzyliście się z prozą dodatków innych formacji - wszyscy są równi..

Johny
niedziela, 13 czerwca 2021, 14:29

Z jakiej formacji jesteś?

Sgxx
sobota, 12 czerwca 2021, 21:45

Nie do końca, protest o zwrot dodatku na odejście z mydleniem oczu że chodzi o coś innego. Ponadto SW chce być wśród wszystkich formacji jak tamte coś ugrywają, jak ma w tym interes to pcha sie przez okno jak wyrzucają drzwiami a jednocześnie broni sie rękami i nogami od wspólnych przepisów, wspólnej ustawy i wspólnych dodatków które sa na takim poziomie że inni mogą pomarzyć. Chytra i bezczelna zagrywka.

On
sobota, 12 czerwca 2021, 15:24

Ale np.w SW nie liczą i nie płacą stażu z cywila a np.w Policji już tak,więc widzisz że jednak nie jest równo i sprawiedliwie.

Penitencjarzysta
sobota, 12 czerwca 2021, 00:45

W takim razie wyrównajcie socjal jak w NON. Dodatki mieszkaniowe ja w MON. REKONWRRSJE ETC

Olo
sobota, 12 czerwca 2021, 00:19

No ale windowanie, mój ziomek z 20 letnim stażem służby dostał 400 więcej na koniec, czyli jakieś 250 do emki. Ale przez praktycznie cały okres służby miał minimum jak kaprali a po roku pracy to twoim zdaniem uczciwe.?

Mgs
niedziela, 5 września 2021, 10:11

O takim prezencie w policji po 20 latach to możesz pomarzyć Olo !!!

Sierż sztab.
piątek, 11 czerwca 2021, 23:45

A Ty z jakiej formacji jesteś?

xx
piątek, 11 czerwca 2021, 16:06

to niech wyrównają dodatki z ostatnich 20 lat sw jak maja być wszędzie równe

sw
piątek, 11 czerwca 2021, 14:28

uregulować trzeba dodatki służbowe w SW. Aby generał i szeregowy mając tyle samo stażu służby miał adekwatny dodatek służbowy. To że oficerowie zarabiają więcej wynika z innych przywilejów. Zatem dodatek służbowy ma być taki sam albo większy dla pierwszej linii. I to w tym roku!

Tweets InfoSecurity24